"Neprispôsobiví" Ukrajinci? V Českej republike majú väčší problém s kriminalitou Slovákov, ukazujú dáta

V Českej republike žije takmer 600 000 Ukrajincov. Polícia ich vlani stíhala viac ako 3 800, čo predstavuje 0,7 % ich celkového počtu v krajine. Je to stále trikrát menej ako počet stíhaných Slovákov žijúcich v Česku.

policie česká policia
Foto: Facebook/Policie České republiky (ilu)

Aj po troch rokoch od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu utekajú do Českej republiky ďalší utečenci, čím pomaly priamoúmerne narastá aj počet stíhaných Ukrajincov v krajine.

Policajné údaje však ukazujú, že nejde o dramatický nárast a treba ho čítať v širšom kontexte. Najväčšia menšina v Česku je z hľadiska kriminality menej problematická ako napríklad Slováci, ktorí sú v krajine druhou najväčšou národnostnou menšinou.

Polícia v roku 2024 stíhala 3 842 Ukrajincov (podiel 0,65 % z celkového počtu 589 456), ktorí sa zdržiavali v krajine. Podľa výpočtov portálu Seznam Zprávy je to približne trikrát menej ako počet Slovákov. V Českej republike ich vlani žilo 121 472 a policajti stíhali 2 348 z nich, čo predstavuje 1,93%.

„Z nášho pohľadu počet trestných činov spáchaných Ukrajincami stúpa v dôsledku príchodu utečencov po napadnutí Ruskom. Počet trestných činov však nezodpovedá proporčne, čo znamená, že na počet príslušníkov tejto skupiny pripadá menej trestných činov ako u porovnateľných národností,“ potvrdil hovorca policajného prezídia Českej republiky Ondřej Moravčík.

Kriminálnu činnosť páchajú najmä mladí muži, nie matky s deťmi

V minulom roku sa do konfliktu so zákonom dostalo 3 842 Ukrajincov, zatiaľ čo pred dvoma rokmi ich bolo 3 477.

Odborníci zdôrazňujú, že nejde o dramatický nárast, a poukazujú na demografické zloženie ukrajinských utečencov. Prevažujú medzi nimi ženy a deti. Zo 400 000 ukrajinských utečencov s dočasnou ochranou je približne každý štvrtý muž vo veku od 18 do 65 rokov.

„Všeobecné štatistiky ukazujú, že väčšinu trestných činov páchajú mladší muži. Z Ukrajiny k nám prichádzajú najmä ženy s deťmi,“ vysvetlila Marie Jílková z Fakulty sociálnych vied Karlovej univerzity, ktorá sa okrem iného zaoberá kriminalitou cudzincov.

Jílková upozorňuje, že české štatistiky o cudzineckej kriminalite zahŕňajú aj všetky osoby iných národností vrátane turistov. „Ak by sme mali štatistiky len o ľuďoch usadených v Českej republike - migrantoch -, potom by čísla boli oveľa priaznivejšie pre migrantov, vrátane Ukrajincov,“ uviedla.

Policajný hovorca dodáva, že Ukrajinci sú najčastejšie stíhaní za porušenie zákona v súvislosti s ohrozením pod vplyvom návykových látok. „Je to naozaj oblasť, ktorá je pre túto skupinu charakteristická a vnímame ju ako veľký problém. Druhou veľkou skupinou je marenie výkonu úradného rozhodnutia, čo v praxi znamená, že títo občania nerešpektujú rozhodnutia našich súdov alebo iných inštitúcií,“ poznamenal Moravčík.

Z ďalších údajov vyplýva, že Ukrajinci tvoria približne dvadsatinu českej populácie. Zo všetkých trestne stíhaných osôb tak tvoria 5 percent, teda tiež dvadsatinu.

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok