Poľsko chce slovenskú muníciu. Spolupráca v obrannom priemysle môže priniesť nové investície aj rozšírenie výroby
Rastúci dopyt po delostreleckej munícii vyvolal záujem Poľska o spoluprácu so slovenskými výrobcami, uvádza zbrojársky holding MSM Group. Krajina sa snaží rozšíriť svoje výrobné kapacity a zabezpečiť dodávky munície pre svoju armádu.

Poľský minister obrany Władysław Kosiniak-Kamysz počas návštevy Bratislavy označil delostreleckú muníciu kalibru 155 mm za strategicky dôležitú, pričom Poľsko podľa holdingu považuje Slovensko za kľúčového partnera pri jej výrobe.
Rozširovanie kapacít a nové investície
Významným hráčom v oblasti výroby veľkokalibrovej munície na Slovensku je MSM Group, ktorý je súčasťou medzinárodného priemyselného konglomerátu CSG. Spoločnosť v poslednom období rozširuje svoje výrobné kapacity, pričom do modernizácie a rozvoja výroby investuje stovky miliónov eur.
Kaliňák neočakáva výrazné zvyšovanie výdavkov na obranu. Ohrozili by sa tým financie iných rezortov, varuje

Výrobu delostreleckej munície zabezpečujú jej podniky VOP Nováky, ZVS Holding a španielska Fábrica de Municiones de Granada, ktoré sa podieľajú na celom výrobnom procese od vývoja až po likvidáciu munície.
Podľa skupiny Poľsko v posledných rokoch výrazne navýšilo výdavky na obranu a vidí v spolupráci so slovenskými firmami možnosť, ako posilniť svoju vojenskú sebestačnosť.
Obranné výdavky krajiny už prekročili 4 % HDP a v nasledujúcom období sa očakáva ďalšie zvyšovanie. Časť týchto zdrojov by mohla smerovať do technologického transferu a výrobnej spolupráce so slovenským partnerom.
Dohoda ako základ spolupráce
Slovensko a Poľsko podnikli v tejto oblasti prvý krok podpisom memoranda o porozumení, ktoré má vytvoriť základ pre ďalšie spoločné projekty v obrannom priemysle.
Podľa MSM Group dohoda umožní nielen rozšírenie výroby munície, ale aj spoluprácu v ďalších segmentoch obranného priemyslu. Jednou z možností je vytvorenie spoločného výrobného podniku, ktorý by posilnil produkčné kapacity oboch krajín.
Holding pripomína, že podobné iniciatívy sa objavujú aj v iných krajinách Európskej únie, kde sa zdôrazňuje potreba posilnenia obranyschopnosti Európy a zníženia závislosti od externých dodávateľov. Zdieľanie technologického know-how medzi členskými štátmi NATO je podľa neho jednou z ciest, ako zabezpečiť stabilné dodávky obranného materiálu.
Munície je treba čoraz viac
MSM Group upozorňuje, že v Európe výrazne narastá dopyt po delostreleckej munícii, pričom konflikt na Ukrajine len zdôraznil dlhodobo existujúce problémy s nedostatočnými zásobami a obmedzenou výrobnou kapacitou. Slovenský výrobca tvrdí, že sa snaží reagovať na nové požiadavky modernizáciou svojich výrobných závodov.
USA tajne vyzbrojovali Ukrajinu už pred vojnou. Predvídali sme ruskú inváziu, priznal Blinken

V posledných mesiacoch došlo k otvoreniu novej výrobnej haly v Snine, rozšíreniu výroby munície kalibru 81 a 122 mm vo VOP Nováky a modernizácii bývalého areálu Chemko v Strážskom.
Podľa spoločnosti ide o dôležité investície, ktoré nielen odpovedajú na rastúci dopyt, ale zároveň zabezpečujú konkurencieschopnosť slovenského obranného priemyslu.
Holding verí, že spolupráca medzi Slovenskom a Poľskom v oblasti munície môže viesť k dlhodobým investíciám a rozšíreniu výrobných kapacít v regióne.
Poľsko, ako jeden z najväčších investorov do obrany v Európe, hľadá možnosti, ako zvýšiť svoju vojenskú sebestačnosť, a partnerstvo so Slovenskom je podľa neho jednou z možných ciest.
Zatiaľ však nie je jasné, v akej podobe sa dohoda naplní a do akej miery sa podarí vytvoriť spoločný výrobný podnik alebo uskutočniť technologický transfer. MSM Group očakáva, že v najbližších mesiacoch budú rokovania pokračovať s cieľom stanoviť konkrétne kroky pre realizáciu spolupráce.