Izraelská odveta bola ničivá. Člen vedenia Hamasu priznáva, že by útok zo 7. októbra nepodporil, keby vedel, čo sa stane

dnes 12:13

Člen vedenia palestínskeho teroristického hnutia Hamás Músa abú Marzúk, ktorý vedie úrad pre zahraničné styky z Kataru, povedal denníku The New York Times (NYT), že by nesúhlasil s útokom zo 7. októbra, keby si vedel predstaviť jeho dôsledky.

Pásmo Gazy
Foto: TASR/AP

Podľa neho by Hamas a Izrael mali rokovať o predĺžení prímeria. Hamas neskôr jeho výroky poprel s tým, že boli vytrhnuté z kontextu.

Izraelská odplata za útok z predvlaňajšieho 7. októbra spôsobila Hamasu rozsiahle škody a v Pásme Gazy zabila podľa tamojších úradov na 48-tisíc ľudí.

Vojna vyvolala humanitárnu krízu a boje spôsobili rozsiahle škody. Izrael tvrdí, že chce zničiť vojenské štruktúry Hamasu a zabrániť tomu, aby toto hnutie ďalej v pobrežnej oblasti vládlo.

Do úvah o vysídlení sa zapojil aj prezident USA

Vojna otvorila cestu úvahám o vysídlení Palestínčanov, ktoré si osvojil americký prezident Donald Trump s podporou časti izraelskej politickej scény.

"Keby sa očakávalo, že sa stane, čo sa stalo, tak by nebol žiadny 7. október," poznamenal v rozhovore s NYT abú Marzúk. Denník rozhovor, ktorý sa uskutočnil v piatok, zverejnil v pondelok.

Jeden z najdlhšie slúžiacich popredných predstaviteľov Hamasu v ňom tiež uvádza, že nevedel o detailoch pripravovaného útoku na izraelské územie, pri ktorom podľa izraelských úradov zomrelo okolo 1 200 ľudí, väčšinou civilistov.

Rokovania by mali pokračovať, hovorí abú Marzúk

Podľa abú Marzúka by Hamas a Izrael mali rokovať o predĺžení prímeria, ktoré sa končí tento víkend.

Abú Marzúk povedal, že by Hamas mohol rokovať o odovzdaní všetkých rukojemníkov naraz, ako chce Izrael, ak bude zvýšený počet prepustených palestínskych väzňov za jedného rukojemníka a ak Izrael ukončí vojnu a plne sa stiahne z Pásma Gazy.

Podľa NYT nie je jasné, do akej miery ostatní členovia vedenia Hamasu súhlasia s názormi abú Marzúka, ktorého denník považuje za predstaviteľa pragmatického krídla hnutia.

To, že v Hamase nie je jednoznačný postoj, podľa denníka ukazuje aj vyhlásenie, v ktorom hnutie poprelo výroky svojho predstaviteľa ako vytrhnuté z kontextu.

Pozrite si tiež reportáž z 22. februára o prepúšťaní rukojemníkov:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok