Európa sa pripravuje na obranu bez USA. Francúzske jadrové sily môžu byť umiestnené v Nemecku, píše britský denník
Francúzsko je pripravené nasadiť svoje stíhačky nesúce jadrové zbrane do Nemecka na ochranu Európy v prípade, že sa Spojené štáty rozhodnú z kontinentu stiahnuť svoje sily. Informoval o tom v utorok (25. 2.) britský denník The Telegraf s odvolaním sa na nemenované zdroje.

Spojené štáty dlhodobo garantujú bezpečnosť Európy arzenálom približne 100 jadrových zbraní, z ktorých mnoho je umiestnených na americkej vojenskej základni v Nemecku.
Súčasná americká administratíva pod vedením prezidenta Donalda Trumpa však tlačí na Európu, aby posilnila svoju vlastnú obranu, a zároveň hrozí, že by mohla americkú vojenskú prítomnosť na kontinente prehodnotiť aj vzhľadom na svoje priority v azíjsko-tichomorskom regióne a na hraniciach s Mexikom, informovala minulý týždeň stanica NBC News.
Zelenskyj: Putin napadol Ukrajinu, pretože sa bál. Ak nás rýchlo nevezmete do NATO, dajte nám jadrové zbrane

Nemecko varuje pred oslabením NATO
Podľa nej americký minister obrany Pete Hegseth povedal ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému na stretnutí za zatvorenými dverami, že USA môžu z Európy stiahnuť značný počet svojich vojakov. Túto informáciu pre NBC potvrdilo päť amerických predstaviteľov a jeden činiteľ, ktorý sa osobne zúčastnil na schôdzke oboch strán.
Pravdepodobný budúci nemecký kancelár Friedrich Merz, ktorého konzervatívny blok CDU/CSU zvíťazil vo víkendových voľbách do Spolkového snemu, v piatok varoval, že Európa sa musí pripraviť aj na možnosť, že Trump už nebude bezpodmienečne dodržiavať záväzok NATO v oblasti kolektívnej obrany.
Je preto podľa Merza dôležité, aby sa Európa snažila zabezpečiť, že bude schopná brániť kontinent sama. Líder nemeckých konzervatívcov prisľúbil, že bude rokovať s Francúzskom i Britániou, aby rozšírili svoju jadrovú ochranu aj na Nemecko.
Tlak na Britániu rastie
Rozhovory o európskom odstrašujúcom prostriedku pre Nemecko sa zatiaľ nezačali, poznamenali pre britské noviny nemecké diplomatické zdroje s tým, že Merz je momentálne zapojený do rokovaní o zostavení koaličnej vlády.
"Chápem to tak, že na strane CDU sa uvažuje spôsobom, že potrebujeme jadrový dáždnik, chceme sa k tomu vyjadriť, mali by sme byť pripravení o tom hovoriť a sme ochotní za to zaplatiť," povedal jeden z citovaných diplomatov. Súčasne ale upozornil, že Berlín takúto žiadosť pravdepodobne oficiálne nepredloží, pokiaľ Američania nestiahnu svoje jadrové zbrane z Nemecka.
Nemenovaný francúzsky predstaviteľ i nemeckí diplomati pre The Telegraf uviedli, že umiestnenie francúzskych stíhačiek s jadrovými zbraňami v Nemecku by vyslalo silný odkaz Rusku a zároveň mohlo vyvinúť tlak na britského premiéra Keira Starmera, aby podnikol rovnaký krok ako Paríž a dokázal, že to s prispievaním k európskej bezpečnosti myslí vážne.
USA dali Európe tri týždne na súhlas s Putinovým mierom, tvrdí fínsky europoslanec. Vraj to počul od zdrojov z NATO

Jadrová nezávislosť Francúzska
Francúzsky arzenál podľa predpokladov obsahuje približne 300 jadrových zbraní a britský jadrový program Trident pozostáva zo štyroch ponoriek triedy Vanguard, z ktorých každá môže niesť až 16 bojových hlavíc.
Francúzske prostriedky jadrového odstrašenia sú v súčasnosti nezávislé od Severoatlantickej aliancie, zatiaľ čo tie britské tvoria kľúčovú súčasť obrannej stratégie NATO, poznamenal The Telegraph.
Starmer sa v otázke riešenia vojny na Ukrajine postavil skôr na stranu európskych lídrov než na stranu Trumpa a chce s Európskou úniou uzavrieť bezpečnostný a obranný pakt.
Pozrite si archívnu reportáž o prvých francúzskych stíhačkách na Ukrajine zo 6. februára 2025: