Zelenskyj navrhol Putinovi výmenu všetkých zajatcov. Ukončenie vojny by sa malo začať krokmi obnovujúcimi dôveru, vyhlásil

dnes 11:13 , Aktualizované: dnes 11:44

Vzájomnú výmenu všetkých ruských a ukrajinských vojnových zajatcov navrhol v pondelok (24. 2.) Moskve ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na začiatku stretnutia s viacerými európskymi najvyššími predstaviteľmi v Kyjeve.

putin a zelenskyj.jpg
Foto: TASR/AP, Jaroslav Novák

Podľa Zelenského by oslobodenie zajatých Ukrajincov bolo krokom k obnoveniu dôvery medzi znepriatelenými stranami, uviedla spravodajská stanica BBC.

Na Ukrajine bol medzitým vyhlásený ďalší letecký poplach, tentoraz kvôli tomu, že vzlietli ruské lietadlá MiG-31K vyzbrojené hypersonickými strelami Kinžal, uviedol portál a pripomenul, že naposledy ukrajinské letectvo z tohto dôvodu vyhlásilo poplach pred 27 dňami, na konci januára.

„Ukončenie vojny by sa malo začať krokmi obnovujúcimi dôveru, pretože voči Rusku neexistuje žiadna dôvera. Potrebné sú kroky naznačujúce ukončenie vojny. Skutočné kroky. Teraz by takýmto krokom mohlo byť oslobodenie zajatcov. V Rusku sú uväznené tisíce ľudí. Len časť z nich od roku 2022, ale oveľa viac ich je väznených od roku 2014. Rusko by malo Ukrajincov prepustiť. Ukrajina je pripravená na výmenu všetkých za všetkých. Je to spravodlivá možnosť,“ povedal Zelenskyj.

Ohľadom mierových rokovaní poznamenal, že Rusko vedie vojnu proti Ukrajine, a preto by Ukrajina mala byť za rokovacím stolom, a to spolu s Európou.

Strategickým cieľom Moskvy je Európa, povedal

"Strategickým terčom Ruska je práve Európa, európsky spôsob života, a teda bezpečnosť a osud Európy nie je možné určovať bez Európy," povedal podľa denníka Ukrajinska pravda.

"Ukrajina a Európa by spoločne s Amerikou mala byť za rokovacím stolom oproti Rusku, aby sa nevyhnutnosť mieru znovu nezahovorila sľubmi o normalizácii, reštarte či zmierení," zdôraznil ukrajinský prezident.

Konflikt sa začal pred 11 rokmi

Ruské vojská vtrhli do susednej krajiny práve pred tromi rokmi a výročie invázie si v Kyjeve pripomínajú zástupcovia inštitúcií EÚ, ako aj najvyšší predstavitelia Kanady, Dánska, Španielska, Nórska, Švédska, Fínska a pobaltských štátov.

Konflikt s Ruskom sa podľa Kyjeva začal v roku 2014, keď Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym v reakcii na zvrhnutie proruského prezidenta v Kyjeve a podnietilo povstanie proruských separatistov v regióne Donbas na východe Ukrajiny. Pred tromi rokmi potom konflikt prerástol do otvorenej vojny, keď ruské jednotky na príkaz ruského prezidenta Vladimira Putina vtrhli do susednej krajiny.

Pozrite si reportáž o 16. balíku sankcií voči Rusku z 24. februára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok