Lekári sa k pacientom dostanú rýchlejšie. Nový systém sanitiek má za sebou šesť mesiacov ostrej prevádzky

včera 15:37

Nový systém fungovania sanitiek má za sebou šesť mesiacov ostrej prevádzky. Prvé výsledky ukazujú, že tento model rýchlej zdravotnej pomoci sa osvedčil. Lekári sa k pacientom dostanú rýchlejšie.

V Trenčíne už systém Rendez-vous funguje naplno. Nejde o klasickú sanitku ale o menšie vozidlo s kompletným vybavením, ktoré sa rýchlejšie dostane aj do ťažko dostupného terénu. Mesačne majú cez osemdesiat výjazdov.

„Máme všetku imobilizačnú techniku, farmakologickú techniku, všetky prístroje, ako máme vo vozidle klasickej rýchlej lekárskej pomoci,“ povedal vedúci lekár Jakub Hamšík.

Lekár a záchranár

Posádku tvorí lekár a záchranár. Prioritne vyrážajú k najťažším prípadom. Ak pacient nevyžaduje prítomnosť lekára, ďalšia posádka prevezme starostlivosť a lekár je voľný pre ďalší zásah.

„Z našich štatistík vyplýva, že o štyri minúty skôr je pri pacientovi, ako klasická posádka RLP. Lekár je využívaný flexibilnejšie. Len v 18 % prípadov lekár sprevádza pacientov do nemocnice, v ostatných prípadoch bude pacient ošetrený na adrese,“ vysvetlil Hamšík.

zachranky Foto: ta3/Anna Mazreku Vozidlo záchrannej služby

Rýchla stabilizácia pacienta

A práve v tom je hlavná výhoda tohto systému. Rýchla stabilizácia pacienta a rozhodnutie, či je potrebná prítomnosť lekára.

„Systém je efektívnejší, kvalitnejší, jednoducho dostupnosť lekára pre kritického pacienta sa naozaj zlepšila,“ povedala hlavná záchranárka RZP Beáta Macejková.

„Úspešná KPR bola dosiahnutá posádkou RV v 40 % prípadov. To je nadpriemerné číslo. Na porovnanie môžem povedať, že posledný údaj KPR v európskej únii dosahuje iba 33 % úspešnosti,“ povedal lekár RV Volodimir Kizyma.

Do roka ich má byť 11

Slovensku v súčasnosti fungujú tri posádky Rendez-vous, v Žiline, v Košiciach a v Trenčíne. Do roka k nim má pribudnúť ďalších jedenásť.

Stretávacie ambulancie sa osvedčili aj v zahraničí. Desiatky rokov sa používajú v Čechách, Rakúsku aj v Nemecku. Naopak v Komárne sa systém RV neuchytil. Vlani ho v testovacej prevádzke zastavili. Dôvodom bola nepripravená legislatíva, ktorá predstavovala riziká pre pacientov.

Máš dobrý tip na reportáž?

Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.

Zistiť viac
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok