Možnosti využitia vodíka v doprave prinášajú veľa výhod. V Bratislave zmodernizovali plniacu stanicu
Bez akýchkoľvek emisií a s dlhším dojazdom. Taká je vízia vodíkovej plniacej stanice pre autobusy a nákladné autá, ktorú v hlavnom meste zmodernizovali. Hoci je vodík ekologickou pohonnou hmotou, jeho využitie v bežnej prevádzke stále čelí prekážkam.
Plniacu stanicu na vodík otvorili v bratislavskom Vlčom hrdle v roku 2022. Jej prevádzkovateľ ju teraz predstavil v novom šate. „Tankovať“ vodík tu môžu autobusy a nákladné autá. Vyšší tlak, 350 barov predlžuje ich dojazd až o 40%.
„Tankovanie prebieha rýchlo, záleží od toho, aký je tam zvyškový tlak vodíka, ale vieme natankovať do desiatich minút. Keďže tu tankujeme na 350 barov, tak rámcovo 300 kilometrov je dojazd,“ povedal generálny riaditeľ Messer Tatragas Michal Paľa.
Štyri autobusy v Bratislave
Vodík ako pohonná hmota sa na Slovensku využíva najmä v mestskej hromadnej doprave. Bratislava má 4 takéto autobusy a pravidelne ich nasadzuje do premávky.
„Vozidlá sú vodičmi obľúbené a sú pomerne pravidelne nasadzované do premávky a jazdia spoľahlivo. Pravidelne od pondelka do piatku sa cestujúci stretajú s týmito vozidlami,“ povedal podpredseda predstavenstva DPB Bratislava, a.s. Milan Donoval.
Vodík chcú vyrábať z čistej vody
Aktuálne sa na plnenie autobusov používa vodík, vyrábaný zo zemného plynu. Aj toto sa však plánuje zmeniť. V budúcnosti ho chcú začať vyrábať z čistej vody.
„Elektrolýzou vznikne vodík, ktorý bude bezemisný a teda zelený,“ povedal konateľ Messer Slovnaft s.r.o. Tomáš Beseda.
Odborníci nevylučujú, že budeme na Slovensku častejšie stretávať aj osobné autá poháňané vodíkom. Zatiaľ ich na Slovensku veľa nie je. Podľa odborníkov ich nie je viac ako štyri. Parkovanie vodíkového auta v garáži je však ešte hudbou budúcnosti.
„V prípade toho, že bude rásť vodíková mobilita, budeme sa zamýšľať nad projektami inštalácie vodíkových čerpacích staníc,“ dodal Beseda.