Šimkovičová čelí kritike za výroky o psychiatrických pacientoch. Ministerka sa bráni slovami o „labilných“

včera 08:07 , Aktualizované: včera 16:26

Slovenská psychiatrická spoločnosť (SPsS SLS) ostro kritizuje vyjadrenia ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej, ktoré odzneli na tlačovej konferencii 18. februára 2025. Podľa vyhlásenia výboru spoločnosti jej slová hrubo dehonestujú osoby podstupujúce psychiatrickú liečbu a majú stigmatizačný a diskriminačný charakter.

Šimkovičová
Foto: TASR/Jaroslav Novák

Psychiatri upozorňujú, že tieto výroky sú v rozpore so základnou etikou, Národným programom duševného zdravia a jeho akčným plánom na roky 2024 – 2030, ktorý bol schválený vládou SR. Ministerka kultúry je pritom súčasťou tejto vlády.

Program sa zameriava na prevenciu, včasnú intervenciu a destigmatizáciu duševných ochorení, ako aj na dodržiavanie ľudských práv zraniteľných skupín.

Výroky, ktoré kritizujú psychiatri

Šimkovičová na tlačovej konferencii hovorila o zamestnancoch Bibiany, pričom spochybnila ich spôsobilosť na základe duševného zdravia. Uviedla, že počas vedenia Zuzany Liptákovej boli do inštitúcie prijatí „dvaja psychiatrickí pacienti“, pričom zdôraznila, že Bibiana je inštitúcia pre deti.

Ministerka tiež naznačila, že títo zamestnanci neskôr organizovali protesty proti jej pôsobeniu na poste ministerky, pretože „vedeli, že LGBTI a transgender agenda už nebude mať v tej inštitúcii priestor.“

Pozrite si krátky zostrih z tlačovky, na ktorej ministerka Šimkovičová hovorila o Bibiane a zazneli aj výroky kritizované psychiatrami:

Denník N sa obrátil na ministerstvo kultúry s otázkou, odkiaľ ministerka získala informácie o zdravotnom stave zamestnancov Bibiany.

„Ministerka nezverejnila konkrétne mená osôb, neporušila teda zákon,“ uviedla hovorkyňa rezortu Bačinská, neupresnila však, odkiaľ údaje pochádzajú.

Šimkovičová sa bráni

Neskôr sa k situácii vyjadrila aj šéfka rezortu kultúry. Šimkovičová v príspevku na platforme Telegram v reakcii najmä kritizovala psychológov a psychiatrov, ktorí prednedávnom zaslali Robertovi Ficovi otvorený list či bývalého premiéra Igora Matoviča, ktorý podľa nej na tlačových besedách pravidelne plakával.

Tvrdí tiež, že „moralisti“ mlčali aj počas pandémie covidu-19. „O tom, ako to poznačí celú generáciu detí a mladých, nechceli ani počuť,“ hovorí Šimkovičová.

„A moralisti dnes pokrytecky moralizujú. Teraz je jediným problémom, že som poukázala na to, že v Bibiane mali možno prístup k deťom labilní ľudia,“ bráni sa ministerka.

Liga za duševné zdravie SR na Facebooku upozornila na mýty a predsudky, ktoré sa snaží už roky vyvracať a objasňovať.

Odborníci v príspevku uviedli fakty, ktoré ich vyvracajú:

  • Ľudia s duševným ochorením nie sú agresívnejší než ostatní, často sú naopak obeťami násilia.
  • Duševné ochorenie neovplyvňuje inteligenciu – medzi pacientmi sú ľudia s rôznou úrovňou intelektu, rovnako ako v bežnej populácii.
  • Nie vždy je možné duševné ochorenie rozpoznať – mnohí ho skrývajú zo strachu pred reakciami okolia.
  • Ľudia s duševnými ochoreniami môžu pracovať, zamestnanie im často pomáha v zotavení.
  • Duševné problémy sa týkajú aj detí a mladistvých, pričom včasná liečba vedie k výraznému zlepšeniu u väčšiny z nich.
  • Moderné lieky nemenia osobnosť človeka, naopak, neliečené ochorenie môže viesť k jej zmene.
  • Diskriminácia ľudí s duševnými ochoreniami je stále problémom, mnohí sa stretávajú s predsudkami v práci, zdravotnej starostlivosti či medzi priateľmi.

Smatanová a komik Fero Joke reagujú na ministerku

Okrem odborníkov sa k situácii vyjadrila aj speváčka Zuzana Smatanová, ktorá otvorene hovorila o vlastnej skúsenosti s duševným ochorením.

„Som bývalá psychiatrická pacientka a vďaka pomoci psychiatričky, liekom, terapiám a svojej vôli som si zachránila život z vyhorenia a ťažkej depresie. Trvalo to dva roky (2019 – 2020). Dnes som zase zdravá a v poriadku,“ uviedla speváčka na sociálnej sieti.

Práve kvôli svojej skúsenosti cíti potrebu zastať sa všetkých, ktorých sa ministerkine slová dotkli. „Nemá na to žiadne právo. Dotkli sa aj mňa. Pretože ten, kto sa lieči z duševnej poruchy, potrebuje počuť, že je v poriadku. A že najlepšie, čo mohol pre seba urobiť, bolo osloviť odborníka,“ dodala.

Komik Fero Joke pripomenul, že sám už roky navštevuje psychiatra, no nikdy ho to neobmedzovalo vo výkone práce. „Od svojich 18-tich rokov pracujem v nemocnici, v ústavoch a momentálne ako dobrovoľník s mentálne znevýhodnenými a deťmi na detskej onkológii. Stretávam sa len s pozitívnou spätnou väzbou od rodičov a detí a vždy som svoju prácu vykonával a vykonávam zodpovedne a s láskou,“ priblížil komik.

Zároveň upozornil, že stigmatizácia duševných ochorení môže mať vážne následky. „Veľa neliečených napríklad depresií môže skončiť aj samovraždou. Stigmatizácia a podobné útoky k tomu len prispievajú,“ poznamenal.

Fero Joke tiež kritizoval spôsob, akým ministerka hovorila o zamestnancoch Bibiany. „Pani ministerka asi ostala v časoch socializmu, keď sa kádrovalo a robili sa posudky na ľudí… Takéto informácie sa, samozrejme, nesmú zverejňovať,“ dodal.

Podnet na prešetrenie výrokov

Výbor Slovenskej psychiatrickej spoločnosti sa preto rozhodol podať podnet na prešetrenie ministerkiných vyjadrení na Úrad komisára pre osoby so zdravotným postihnutím, verejného ochrancu práv a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

Psychiatri zdôrazňujú, že problémom nie je poskytovanie psychiatrickej starostlivosti, ale skôr nedostatočná liečba duševných porúch. Poukazujú na to, že ľudia často nevyhľadávajú potrebnú odbornú pomoc práve kvôli spoločenskej stigme.

„Skutočnosť, že niekto podstupuje psychiatrickú liečbu alebo trpí psychickou poruchou, neznamená, že stráca kompetenciu vykonávať svoje zamestnanie či vychovávať deti,“ uvádza sa v stanovisku výboru.

Rešpekt a dodržiavanie práv

Psychiatrická spoločnosť očakáva, že verejní činitelia budú rešpektovať vládne dokumenty, etické princípy a základné ľudské práva. Zároveň apeluje na podporu destigmatizácie duševných ochorení, ktorá je kľúčová pre zlepšenie dostupnosti psychiatrickej starostlivosti a kvality života pacientov.

Pozrite si archívnu tlačovú besedu z 18. februára 2025 o vyhlásení Šimkovičovej a Tarabu pred otvorením mimoriadnej schôdze o ich odvolaní:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok