Vajíčok na Veľkú noc bude dosť. Hydinári však varujú pred ich dovozom z Ukrajiny
Slovenský trh sa po minuloročnej vtáčej chrípke stabilizoval a produkcia vajec sa obnovuje. Pred Veľkou nocou by ich malo byť dostatok. Na druhej strane na sile začal naberať dovoz z tretích krajín. Hydinári varujú pred kvalitou vajec dovezených z Ukrajiny.
Vtáčia chrípka zasiahla farmu najväčšieho slovenského dodávateľa vajec koncom októbra. Kvôli nej museli zlikvidovať celý chov.
"V skutočnosti sme zlikvidovali 385-tisíc kusov nosníc, z toho priamo na chorobu uhynulo. Zhruba 75-tisíc a zhruba 310-tisíc kusov nosníc sme museli utratiť," povedal podpredseda Únie hydinárov Slovenska Ladislav Birčák.
V súčasnosti sa už zásobovanie vajec obnovuje. Pred veľkou nocou by ich malo byť na pultoch dostatok.
"Prvý aprílový týždeň, budeme na 100 % naplnený. Zvieratá ale už v súčasnosti sú, situácia sa stabilizovala. Čiže sa nebojíme toho, že by mal byť nejaký výpadok vajec alebo nejaké problémy s dodávaním vajec na trh pred Veľkou nocou," povedal riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
Slovenskí hydinári ale kritizujú dovoz vajec zo zahraničia. Pre nákazu vtáčej chrípky sa vlani produkcia slovenských vajec znížila o 12 %. Tento výpadok nahradil dovoz vajec zo zahraničia. V novembri stúpol počet vajec dovezených z Ukrajiny. Podľa hydinárov na Slovensko tieto vajcia prichádzajú neoprávnene.
"Keď sa pozrieme na mesiac október, vtedy sa doviezlo z Ukrajiny 61 ton vajec. V novembri to bolo 800 ton," povedal riaditeľ Únie hydinárov Slovenska.
Obchody už nechcú klietkové vajcia. Slovenskí producenti nemajú peniaze na modernizáciu, žiadajú štát o podporu

Podľa štatistík ľudia radšej nakupujú vajcia v zahraničí
"Ukrajina nie je člen EÚ. Ukrajina vôbec nemusí spĺňať akékoľvek kritériá na to, lebo tá sliepka znáša vajcia na základe konzumácie krmiva. Oni majú látky, ktoré sú na území EÚ zakázané. na základe čoho to tu predávajú, Kto to vlastne predáva," uviedol podpredseda Únie hydinárov Slovenska Ladislav Birčák.
Pri dovezení vajec na trh je potrebný aj audit. Ak auditor označí vajcia za dobré, na obale je to rozlíšené aj farebne. Najlepšia je zelená, najhoršia červená. Vajcia, ktoré k nám prichádzajú z Ukrajiny na sebe však takéto označenia nemajú.
"Stopka je iba tá, ktorá má tú červenú. Toto všetko, prosím vás pekne. Títo dodávatelia nemusia spĺňať," dodal podpredseda Únie hydinárov Slovenska Ladislav Birčák.
Aj keď nám vajcia dovážajú z iných krajín, podľa štatistík ich ľudia radšej nakupujú v zahraničí. Dôvodom je ich cena, v iných krajinách sa radia medzi tovar so zníženou DPH.
"Problém to nie je z pohľadu produkcie, ktorá sa predáva na slovenskom území, ale problém je to z pohľadu cien v okolitých krajinách, v tých krajinách je nižšia DPH, tak chodia nakupovať vajcia vo veľkej miere do zahraničia, pretože tie vajcia sú tam lacnejšie," dodal riaditeľ Únie hydinárov Slovenska Daniel Molnár.
Únia hydinárov Slovenska vládu žiada,aby vajcia zaradila medzi základné potraviny. Namiesto 19 % DPH by tak boli na úrovni 5 %.