Predzvesť "škaredej" dohody s Ruskom. Voči Trumpovým slovám o Zelenskom sa ohradili aj jeho mediálni spojenci

Po kritike na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského sa voči americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi vymedzujú aj niektorí mediálni aktéri, ktorí sa radia k jeho spojencom. Zbor komentátorov denníka The Wall Street Journal napísal, že jeho slová môžu byť predzvesťou "škaredej" dohody s Ruskom.

Trump Zelenskyj.jpg
Foto: TASR/AP

Trumpovi oponujú médiá aj zákonodarcovia

Ohradili sa tiež komentátori bulvárneho listu New York Post. Opatrne Trumpovi oponujú aj niektorí zákonodarcovia Republikánskej strany, opisuje denník The Washington Post.

Denníky The Wall Street Journal a New York Post sú súčasťou mediálneho impéria Ruperta Murdocha a ich názorové sekcie sú dlhodobo naklonené Trumpovi a jeho Republikánskej strane. 

Kľúčovým spojencom prezidenta je potom Murdochova televízia Fox News, v ktorej vysielaní sa tiež objavili niektoré nesúhlasné reakcie po tom, čo Trump označil Zelenského za diktátora a vyhlásil, že jeho krajina nemala "nikdy začínať" vojnu.

Predzvesť škaredého urovnania

„On to nezačal a nemal žiadnu šancu to ukončiť, ibaže by sa vzdal krvilačným útočníkom,“ reagovala redakčná rada New York Post. Americký prezident by podľa nej nemal "obracať pravdu hore nohami", či je to súčasťou vyjednávacej taktiky alebo nie.

„Jediným diktátorom v tejto vojne je pán (ruský prezident Vladimir) Putin, ktorý trávi Rusov v zahraničnom exile a posiela oponentov do arktických väzenských táborov,“ uviedol kolektív komentátorov The Wall Street Journal.

Podľa nich Trumpove posledné vyjadrenia naznačujú skutočnú zmenu v politike Washingtonu a „možno sú predzvesťou škaredého urovnania, ktoré príde“.

„Možno, že šije do ukrajinskej demokracie, aby u voličov vyvolal dojem, že medzi Kremľom a Kyjevom nie je v skutočnosti žiadny rozdiel. Možno si myslí, že potom bude ľahšie obhájiť mierovú dohodu, ktorá zradí Ukrajinu,“ uvádzajú.

Skúška pre republikánov

Trumpove výroky sú tiež ďalšou skúškou pre republikánskych členov Kongresu, z ktorých mnohí Ukrajinu podporujú a v minulosti vystupovali ako takzvaní jastrabi vo vzťahu k Moskve. Niektorí sa voči prezidentovi vymedzujú, podľa listu WP to ale robia pomerne jemne, pričom sa vyhýbajú priamej konfrontácii s lídrom svojej strany.

Príkladom je vyjadrenie lídra republikánskych senátorov Johna Thunea. „Rusko je tu agresor,“ uviedol v stredu. Jasnejší nesúhlas so šéfom Bieleho domu potom vyjadrili senátori John Kennedy a Kevin Cramer, ktorý uviedol, že Trumpove slová boli "fakticky nesprávne".

Kremeľ s Trumpom súhlasí

Moskva vo štvrtok vyhlásila, že súhlasí s postojom amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý vyzval svoj ukrajinský náprotivok Volodymyra Zelenského na rýchle ukončenie trojročného ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Podľa Ruska popularita ukrajinského prezidenta neustále klesá,

„Už sme spomenuli, že tento (Trumpov) postoj je pre nás priaznivejší než postoj predchádzajúcej administratívy (Joea Bidena) a že v tomto prípade absolútne súhlasíme s USA,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.

Vyjadril sa tiež k stredajším výrokom Zelenského o prezidentovi USA, ktorý podľa ukrajinského lídra žije v ruskej "dezinformačnej bubline". Zelenskyj reagoval na Trumpove vyjadrenia, že za vojnu môže Ukrajina a že popularita Zelenského je na úrovni štyroch percent.

„Rétorika Zelenského a mnohých predstaviteľov kyjevského režimu ponecháva veľa dôvodov na zamyslenie. Skutočnosť, že Zelenského rating klesá, je absolútne zjavným trendom,“ vyhlásil Peskov.

„Predstavitelia ukrajinského režimu si často, najmä v posledných mesiacoch, dovoľujú hovoriť absolútne neprijateľné veci o hlavách iných štátoch. Samozrejme, pre mnohé hlavy štátov, o ktorých sa takéto vyhlásenia robia, je to absolútne neprijateľné,“ dodal ruský hovorca.

Pozrite si, ako Trump označil Zelenského za diktátora:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok