Zhrnuli sme: Dosť bolo Smeru, kričali tisíce ľudí v uliciach. Vražda Jána a Martiny spustila megaproces

dnes 00:00 , Aktualizované: dnes 08:15

Slovensko sa 26. februára 2018 prebudilo s mrazivou správou. V obci Veľká Mača našli zastreleného investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú.

Policajný prezident okamžite spojil vraždu s Kuciakovou novinárskou prácou. "Ide o jednostrelné poranenie, u družky novinára pravdepodobne do hlavy a u samotného novinára do hrude," povedal Tibor Gašpar.

Generálny prokurátor hovoril o rozpútaní pekla a vláda vypísala na dolapenie páchateľov odmenu milión eur. O dva dni neskôr zverejnil portál Aktuality.sk posledný článok, na ktorom Kuciak pracoval: "Talianska mafia na Slovensku. Jej chápadlá siahajú aj do politiky."

Ľudia v uliciach: Dosť bolo Smeru

Do ulíc vyšli tisíce ľudí, aby na dvojicu zavraždených spomínali. Ľudia kričali "dosť bolo Smeru". Na jeden z protestov Za slušné Slovensko prišlo v Bratislave napriek treskúcej zime 60-tisíc ľudí. Žiadali nezávislé vyšetrenie vraždy a novú, dôveryhodnú vládu.

Z ministerského kresla odišiel Marek Maďarič. Námestia ale žiadali hlavu ministra vnútra Roberta Kaliňáka. Pridal sa k nim aj Most-Híd. "Na funkciu podpredsedu vlády a ministra vnútra rezignujem," povedal Kaliňák. 

Keď sa k tomu pridali Ficove vyhlásenia o prevrate a Sorosovi, bolo aj to napokon málo. Začali sa skloňovať predčasné voľby. Zdalo sa, že sa hľadá už iba vhodný termín. Strana Most-Híd prekvapila, vláda bude pokračovať, ale bez Roberta Fica. Dokonca sa ukázalo, že aj bez Lucie Žitňanskej. 

"Ja som v kontakte s pánom prezidentom a povedal som mu, že buď kľudný, ja nikam neodchádzam," ubezpečoval Fico. 

Do hry vstúpil prezident

Prezident od nádejného premiéra žiadal nové mená ministrov. Zaseklo sa to na ministrovi vnútra.

"Po dvoch týždňoch medzinárodnej hamby, popierania politickej zodpovednosti a masových protestoch sme opäť na začiatku," reagoval vtedajší prezident Andrej Kiska.

Žolíkom sa napokon stal Tomáš Druker, od ktorého sa čakalo upratovanie na čele polície. 

Vtedajší prezident Kiska vymenoval Petra Pelegríniho za predsedu vlády SR. "Som rád, že som s novým ministrom vnútra našiel zhodu v tom, že bude nevyhnutná výmena vedenia polície," povedal Kiska. 

"Moje vyjadrenie o tom, že chcem debatovať a som pripravený na dôraznosť a konsekventnosť aj personálnu, je dané," sľúbil Drucker.

Gašpar ale nie a nie odísť, minister Drucker to napokon po dvoch týždňoch vzdal. Prezident poveril vedením rezortu premiéra Pelegriniho. Ten po pár hodinách oznámil, že Gašpar ako policajný šéf končí. "Dúfam, že tento krok nebol zbytočný," povedal Gašpar. 

Článok pokračuje na ďalšej strane
Strana 1 / 2 Ďalšia strana
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok