Slovensko sa prepadlo. Vláda tvrdí, že rebríček Transparency International o korupcii skresľuje realitu

včera 11:06

Úrad vlády SR vo vyhlásení deklaroval, že nemôže akceptovať politicky angažované mimovládne organizácie, ktoré podľa nej netransparentne ovplyvňujú verejnú mienku.

Reforma nemocníc neruší žiadnu z fungujúcich nemocníc, zdôrazňuje Úrad vlády SR
Foto: TASR

Kritiku zameral aj na Index vnímania korupcie 2024, ktorý zostavuje Transparency International. Podľa Úradu vlády SR tento index nie je objektívnym ukazovateľom miery korupcie, keďže ho "vypracováva politicky aktívna mimovládna organizácia na základe selektívnych meraní".

Vláda poukázala aj na financovanie mimovládnych organizácií, ktoré sa podieľajú na zostavovaní indexu.

„Merania vykonávajú mimovládne organizácie platené aj z grantov USAID, ktorý je aktuálne predmetom finančného auditu a vyšetrovania z dôvodu podozrenia z financovania nekalých činností,“ uviedol úrad vlády v stanovisku. Preto presadzuje prijatie legislatívy na zvýšenie transparentnosti mimovládneho sektora, ktorý sa podľa neho aktívne zapája do politického diania na Slovensku.

Zloženie expertnej skupiny Transparency International

Úrad vlády SR spochybňuje aj zloženie expertných skupín Transparency International, ktoré sa podieľajú na tvorbe indexu vnímania korupcie.

„V skutočnosti ide hlavne o dlhoročných názorových oponentov premiéra Slovenskej republiky a vládnych strán, ktorí svoje postoje intenzívne a dlhodobo verejne prezentujú,“ uvádza sa v stanovisku vlády. Podľa kabinetu tak vzniká zjavný konflikt záujmov, a preto nemožno považovať závery Transparency International za dôveryhodné.

Vláda sa odvoláva na Eurobarometer

Vláda poukázala aj na výsledky Eurobarometra o korupcii za rok 2024, ktorý podľa nej poskytuje objektívnejší obraz o vnímaní korupcie na Slovensku. Prieskum ukázal, že:

  • 89 % respondentov na Slovensku nezažilo ani nebolo svedkami korupcie, pričom priemer EÚ je 94 %.
  • 81 % Slovákov osobne nepozná nikoho, kto by bral úplatky, zatiaľ čo priemer EÚ je 88 %.

Vláda zároveň kritizuje Transparency International za to, že vo svojom indexe nezohľadňuje výsledky Eurobarometra, ktorý považuje za rešpektovaný európsky nástroj na meranie korupcie.

Čo tvrdí index korupcie?

Slovensko sa v rámci indexu v roku 2024 umiestnilo na 59. mieste. V porovnaní s historicky najlepším umiestením z roku 2023 (47. miesto) ide o prepad o 12 priečok.

„Za jeden rok vlády Roberta Fica sa skóre Slovenska prudko znížilo, pretože početné reformy oslabujú protikorupčné kontroly a obchádzajú verejné konzultácie,“ uvádza TI.

Poukázala napríklad na rozpustenie špeciálnej prokuratúry a Národnej kriminálnej agentúry, ktoré boli zodpovedné za boj proti korupcii a závažnej trestnej činnosti.

Zo susedných krajín sa lepšie umiestnili Rakúsko, Česko a Poľsko, zatiaľ čo horšie skončili Maďarsko a Ukrajina.

Pozrite si tlačovú besedu Transparency International Slovensko z 11. februára o rekordnom prepade vnímania korupcie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok