Český rozpočet zaznamenal najväčší prebytok vo svojej histórii

3.1.2017 21:17

Štátny rozpočet Českej republiky skončil za minulý rok v prebytku 62 miliárd českých korún. Ide o najlepší výsledok od vzniku samostatnej republiky. Schválený rozpočet pritom počítal so schodkom 70 miliárd korún. Podľa ministra financií Andreja Babiša je prebytok výsledkom lepšieho výberu daní.

Úspory na výdavkoch

"Máme najlepší rozpočet v histórii," pochválil sa český minister financií Andrej Babiš Babiš. Pred rokom 2016 totiž zaznamenalo Česko prebytkový rozpočet v roku 1995, keď prebytok dosiahol 7,2 miliardy Kč. Historicky najvyšší prebytok predtým zaznamenala Česká republika v roku 1994, a to na úrovni 10,4 miliardy Kč. Celkové príjmy rozpočtu dosiahli vlani približne 1,28 bilióna Kč a celkové výdavky okolo 1,22 bilióna Kč.

K prebytkovému hospodáreniu prispeli úspory na strane výdavkov štátneho rozpočtu, ktoré boli oproti rozpočtu nižšie o 31 miliárd Kč. Vďaka nízkym úrokovým sadzbám štát ušetril aj na obsluhe štátneho dlhu, dodalo ministerstvo. Príjmy rozpočtu boli oproti plánu zasa vyššie o 100,8 miliardy Kč, najmä z výberu daní a poistného.

Nadsadené schodky

Ekonómovia ale upozorňujú na rozdiel medzi plánom a skutočnosťou v prípade minulého roka na úrovni viac než 130 miliárd Kč. "Takáto veľká chyba by neprešla žiadnemu z finančných riaditeľov firemnej sféry. Z tohto pohľadu teda štát ako firma rozhodne riadený nie je," povedal Novinkám hlavný ekonóm spoločnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Ministerstvo financií podľa neho rozpočtuje nadsadené schodky, aby potom "ľahko a slávne splnilo plán".

Dodal ale, že podobné nadhodnotenie výdavkov charakterizovalo aj rozpočty z minulých rokov, vrátane toho na rok 2013, ktorý zostavovala ešte Nečasova vláda. Podľa Štěpána Křečka z Národohospodárskej fakulty VŠE sú jedným z dôvodov prebytku rozpočtu nízke štátne investície. "Tie boli v roku 2016 zhruba o 50 miliárd Kč nižšie než v predchádzajúcom roku. To je vzhľadom na nízke úrokové sadzby, keď nehrozí takzvaný vytesňovací efekt štátnych investícií, negatívna správa. Príčinou tohto stavu sú zbytočné regulácie a nadmerná byrokracia, v ktorej sa už nevyzná ani štátny aparát," povedal ekonóm.

Ďalším dôvodom je podľa neho rast príjmov z daní a poistného, čo ale tiež nepovažuje za pozitívny faktor. Podľa neho sú sadzby niektorých daní zbytočne vysoké a mohli by sa znížiť. Napríklad znížená sadzba DPH na úrovni 15 % je tretia najvyššia v celej Európskej únii. Podobné je to aj v prípade zdanenia práce. "To je v Česku ôsme najvyššie medzi vyspelými krajinami OECD," dodal Křeček.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok