Platy v školstve vzrastú. Zvyšovanie bez podpory podielových daní je neudržateľné, varujú samosprávy

19.2.2025 17:51 , Aktualizované: 19.2.2025 18:55

Už v septembri by si učitelia a odborní zamestnanci v školstve mohli prilepšiť. Minister prišiel s návrhom na zvýšenie platov o sedem a od januára o 5 percent. Ministerstvo financií má ťažkú úlohu, peniaze musí nájsť. Rovnako samosprávy tvrdia, že zvyšovanie platov bez zvýšenia podielových daní nie je možné.

V porovnaní s inými krajinami majú naši učitelia a pedagógovia oveľa nižšie platy. A nielen to, zarábajú menej ako ľudia v iných profesiách s tým istým stupňom vzdelania. Aj keď v ostatnom období mzdy v školstve rástli, návrh na zvýšenie je na mieste.

"Hovoríme o 7 percentom zvýšení už od septembra, ďalšie by malo byť od januára 2026," povedal Tomáš Drucker, minister školstva.

Nový spôsob odmeňovania

Zaviesť sa má aj nový spôsob odmeňovania, v závislosti od výkonu a kvality. To by v priemere zvýšilo platy pedagógom o dve percentá. Treba však nájsť peniaze, to je úloha ministra financií.

Aby našiel dodatočné zdroje v konsolidácii,“ dodal Drucker.

Mal som podmienku, musí to byť konsolidácia a na tento rok minister Drucker musí nájsť peniaze zo svojich rezerv,“ povedal Ladislav Kamenický, minister financií.

Aby sa mohli platy v školstve zvýšiť, musia na ne mať aj samosprávy.

"My ako ZMOS žiadame, ak chcú zvýšenie platov, alebo odmeny pre zamestnancov školstva, musia navýšiť peniaze aj samosprávam,“ povedal predseda Združenia miesta a obcí Slovenska Jozef Božík.

"Toto je úlohou ministerstva financií,“ doplnil minister školstva.

Na postupné zvyšovanie platov budú musieť nájsť približne 440 miliónov eur.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok