Minulý rok zaznamenala linka 112 najmenej volaní za štyri roky. Čoraz častejšie ju však kontaktujú smart zariadenia

19.2.2025 16:53

Telefonát, ktorý zachraňuje život. Tiesňová linka 112 minulý rok zazvonila viac ako 800 tisíc krát. Je to však najmenej za posledné štyri roky. Pribúdajú automatické volania o pomoc z áut, telefónov alebo inteligentných hodiniek.

“Raz, dva, tri, štyri, päť, šesť, sedem, osem, deväť, desať.” V tomto momente operátorka tiesňovej linky pomáha s resuscitáciou muža v Zákamennom po prevrátení traktora. Autentická situácia sa odohrávala priamo pred kamerami.

"Ak ste unavení vymeňte sa chlapi, robíte to dobre. Urobíme, urobíme maximum, pane urobíme maximum na jeho záchranu." hovorí operátorka.

Pre týchto profesionálov to už nie je nič mimoriadne. Pripravení sú absolútne na všetko.

“Tu sa pozeráme na lokalizáciu volajúceho, ozval sa nám iPhone s tým, že jeho majiteľ bol zranený. Bohužiaľ tu sme sa nevedeli dovolať majiteľovi, tak sme informovali Horskú záchrannú službu,” hovorí Mária Rentková, operátorka linky 112.

“Pokiaľ ten človek sa sám neozve, že prepáčte je to omyl, tak my sa vždy niekoľkokrát snažíme dovolať,” povedala operátorka linky 112 Jana Jergušová.

V mnohých prípadoch ide o falošný poplach. Volaní o pomoc bolo síce minulý rok menej, stále však ide o výrazné čísla. Najviac zvonila 112 v Košickom kraji, najmenej v Trenčianskom.

“Nie sme úplne najhorší v tej Európskej únii, respektíve sme tak v zlatom strede, že ľudia využívajú aj čísla 155, 158 a 150, ale aj číslo 112,” povedal Patrik Krauspe, štátny tajomník ministerstva vnútra.

To kde však tiesňové linky potrebujú pomoc je modernizácia. Ministerstvo vnútra má veľké plány, len chýbajú peniaze.

“Chceme im vybudovať lepšie zázemie, práve preto vznikol aj projekt integrovaných bezpečnostných centier, kde integrujeme všetkých operátorov a vybudujeme im naozaj zázemie, ktoré je hodné 21. storočia,” dodal štátny tajomník ministerstva vnútra.

“Pre nás by bolo najjednoduchšie keby sme boli prepojení technologicky, že by sme, keď jeden zdvihne linku, že počujú všetci,” povedala prednostka Okresného úradu v Žiline Emília Pavlusíková,

Tiesňovým linkám chýba jednotný systém. A tak sa stáva, že volajúci, musí informácie opakovať.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok