Stretnutie Putina a Trumpa je bližšie, ako by sa mohlo zdať. Peskov tvrdí, že si to vyžaduje čas
Stretnutie prezidenta Vladimira Putina s jeho americkým náprotivkom Donaldom Trumpom sa môže uskutočniť do konca februára, ale tiež nemusí.

Novinárom to podľa ruskej štátnej tlačovej agentúry TASS povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov.
Utorňajšie rokovania medzi ruskými a americkými predstaviteľmi v saudskoarabskom Rijáde označil za dôležitý krok k budúcemu urovnaniu vojny na Ukrajine, ktorú Moskva rozpútala pred takmer tromi rokmi.
Rusko a USA hovoria o mieri
„Bol urobený veľmi, veľmi dôležitý krok k vytvoreniu podmienok na dosiahnutie mierového urovnania,“ uviedol Peskov. Podľa neho Rusko aj Spojené štáty prejavili „primeranú politickú vôľu“. „Nálada je vecná,“ dodal. Peskov podľa denníka Kommersant hovoril o prvom kroku aj v súvislosti s obnovením rusko-amerických vzťahov.
Rokovania medzi USA a Ruskom v Rijáde o Kyjeve bez Kyjeva sa skončili, takýto je záver. Zelenskyj reaguje

Na otázku novinárov, či by sa stretnutie lídrov Ruska a USA mohlo uskutočniť ešte do konca februára, odpovedal, že je to možné, ale môže sa odohrať aj neskôr. Zorganizovanie takého stretnutia si podľa hovorcu Kremľa vyžaduje čas.
O možnosti stretnutia s Putinom ešte vo februári hovoril v utorok aj Trump, uviedla agentúra Reuters. „Pravdepodobne,“ povedal na záver svojej tlačovej konferencie v reakcii na otázku, či stále očakáva stretnutie s ruským prezidentom do konca mesiaca.
Zahraničnopolitický poradca Kremľa Jurij Ušakov, ktorý sa zúčastnil rokovaní v Rijáde, v utorok uviedol, že dátum summitu oboch prezidentov ešte nebol stanovený. Podľa TASS spochybnil skoršie informácie agentúry Bloomberg, podľa ktorých by sa šéf Bieleho domu mohol priamo stretnúť s Putinom už budúci týždeň.
Pozrite si súvisiacu reportáž:
„Je to nepravdepodobné,“ vyhlásil. Bloomberg minulý týždeň informoval o pripravovanom stretnutí medzi ruskými a americkými predstaviteľmi tento týždeň v Rijáde a uviedol, že prezidenti by sa mohli stretnúť ku koncu mesiaca.
Trump mení kurz USA voči Rusku
Rokovania v Rijáde, na ktorých sa zúčastnili aj ministri zahraničných vecí Ruska a USA, boli ďalším krokom administratívy staronového prezidenta Donalda Trumpa k zmene politiky Spojených štátov. Tá sa počas vlády demokrata Joea Bidena snažila izolovať Rusko sankciami za jeho agresiu proti Ukrajine a podporiť Kyjev vojenskou pomocou.
V januári sa Trump opäť ujal funkcie prezidenta USA a opakovane vyhlásil, že chce vojnu medzi Ruskom a Ukrajinou čo najskôr ukončiť. Minulý týždeň telefonoval s Putinom, čo vyvolalo obavy v Kyjeve aj v Európskej únii, že Moskva a Washington by mohli o Ukrajine rokovať bez jej účasti.
Predstavitelia Ukrajiny ani zástupcovia Európskej únie neboli na rokovania do Rijádu pozvaní. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas svojej utorkovej návštevy Ankary kritizoval rusko-americké rokovania s tým, že sa na nich diskutovalo „o Ukrajine bez Ukrajiny“.