Učiteľom by mali stúpnuť platy a zmeny čakajú aj odídencov z Ukrajiny. Vláda rokovala aj o budúcnosti eurofondov

19.2.2025 07:15 , Aktualizované: 19.2.2025 12:30

Slovensko má záujem o udržanie silného postavenia politiky súdržnosti EÚ aj po roku 2027, ministerstvo školstva navrhlo zvýšenie platov pre pedagógov o sedem percent a čas na uzavretie zmluvy o ubytovaní odídenca z Ukrajiny sa skráti. Pozrite si, aké kľúčové zmeny v stredu (19. 2.) schválila vláda.

Vláda rozhodla o zvýšení finančných prostriedkov na úhradu DPH pri projektoch financovaných z plánu obnovy. Pôvodne vyčlenená suma 135 miliónov eur sa pre tento rok zvýši na 370 miliónov eur. Vyplýva to zo schváleného materiálu, ktorý predložil úrad vicepremiéra Petra Kmeca.

Kabinet zároveň schválil úpravu príspevkov na ubytovanie ľudí z Ukrajiny. Od marca sa podpora skráti zo 120 na 60 dní. Obmedzenie sa však nebude vzťahovať na seniorov a malé deti.

Platy učiteľov by sa mali zvýšiť už od septembra

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR navrhuje zvýšenie platov pre pedagógov a odborných zamestnancov o sedem percent od 1. septembra 2025 a o ďalších päť percent od 1. januára 2026.

Zaviesť sa má aj nový nadtarifný spôsob odmeňovania, ktorý v priemere zvýši platy o dve percentá. Zámer zvýšenia platov schválila vláda na stredajšom rokovaní s podmienkou predloženia návrhu na jeho finančné krytie a uzatvorením memoranda o spolupráci a sociálnom zmieri v rezorte školstva s Odborovým zväzom pracovníkov školstva a vedy na Slovensku.

Nad rámec plošného navyšovania platov pedagógov sa má zaviesť aj nová formy nadtarifného odmeňovania zamestnancov v závislosti od ich kvality a výkonu. Takýmto nástrojom by mohol byť podľa MŠVVM príplatok za hodnotenie. Ten by umožnil riaditeľom škôl odmeňovať zamestnancov podľa kvality a výkonu.

Preplatenie vyše 1,5 mil. eur samosprávam za výdavky

Vláda preplatí samosprávam výdavky na riešenie mimoriadnych situácií v hodnote vyše 1,5 milióna eur. V súvislosti so zosuvmi pôdy, požiarom a zemetrasením pôjdu peniaze desiatim obciam a Okresnému úradu v Bratislave. Vyčlenenie financií v stredu na rokovaní schválil vládny kabinet. Návrh predložilo ministerstvo vnútra.

"Finančné prostriedky vynaložené na úlohy a opatrenia civilnej ochrany počas mimoriadnych situácií predstavujú sumu celkovo 1 540 728,28 eura. Navrhuje sa tieto finančné prostriedky uvoľniť z kapitoly všeobecná pokladničná správa," uviedol rezort vnútra v materiáli.

Modernizácia internátov

Zo Štátneho fondu rozvoja bývania (ŠFRB) bude možné podporiť aj výstavbu či kúpu internátu, jeho zateplenie alebo modernizáciu. O podporu zo ŠFRB na rozšírenie ubytovacích kapacít pre žiakov stredných škôl a študentov vysokých škôl bude môcť požiadať samosprávny kraj alebo verejná vysoká škola.

Výhodný úver zo ŠFRB môže dostať samosprávny kraj alebo verejná vysoká škola na rozšírenie a skvalitnenie ubytovacích kapacít pre študentov. Pri kúpe internátu bude možné poskytnúť podporu len vtedy, ak pôjde o novostavbu.

Účinnosť zákona sa navrhuje od 1. januára 2026.

Zmluva o ubytovaní Ukrajincov

Čas na uzavretie zmluvy o ubytovaní odídenca z Ukrajiny sa skráti zo 120 na 60 dní od jeho prvého poskytnutia dočasného útočiska. Zmena sa netýka zraniteľných osôb, ktorými sú deti alebo napríklad starší ľudia. Návrh predložilo ministerstvo vnútra.

Nariadenie vlády reflektuje zmeny v zákone o pobyte cudzincov a v zákone o azyle. Zmena nariadenia do účinnosti vstúpi 1. marca 2025.

Po zmene zákona o azyle majú ľudia poskytujúci ubytovanie pre odídencov nárok na príspevok len počas 60 dní, ak to nie sú zraniteľné osoby. Pobyt v azylovom centre je možný rovnako na maximálne 60 dní.

Postavenie politiky súdržnosti EÚ 

Slovensko má záujem o udržanie silného postavenia politiky súdržnosti EÚ aj po roku 2027.

Jedným z očakávaní je podľa návrhu politika súdržnosti EÚ ako hlavná európska investičná politika s adekvátnym rozpočtom v rámci budúceho viacročného finančného rámca EÚ. Mala by byť založená na viacúrovňovom modeli zdieľaného riadenia a posilnenom princípe partnerstva. Taktiež by mala širšie podporovať integrovaný územný rozvoj.  

Táto politika by taktiež mala podporovať štrukturálne zmeny s cieľom posilnenia konkurencieschopnosti a odolnosti členských štátov EÚ. Slovensko podľa materiálu očakáva silnú výsledkovú orientáciu, zjednodušený implementačný mechanizmus, systém kontroly a audit, ako aj odstránenie administratívnej záťaže.

Národné obranné sily

Na Slovensku by mohli vzniknúť Národné obranné sily, nahradiť by mali aktívne zálohy ozbrojených síl. Súčasťou návrhu legislatívnych zmien je aj vznik Žandárskeho zboru, ktorý by mohol pomáhať polícii pri udržiavaní verejného poriadku.

Výcvik a plnenie úloh vojakmi v operačných zálohách či v pohotovostných zálohách bude podľa materiálu trvať 20 dní. Ďalších desať dní bude vojak v pohotovosti. Za absolvovanie celého obdobia dostane príslušník príspevok 3 000 eur. Vojak v branných zálohách sa na získanie polovičného príspevku musí zúčastniť na výcviku a plnení úloh aspoň 14 dní.

Pozrite si archívnu reportáž z 12. februára o tom, ako sa chystajú veľké zmeny vo vláde.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok