Poslanci definitívne neotvorili mimoriadky k Tarabovi a Šimkovičovej. Matovičovci aj koalícia ich bojkotovali

19.2.2025 08:18 , Aktualizované: 19.2.2025 18:46

Poslanci Národnej rady SR neboli v stredu ani na druhý pokus uznášaniaschopní pri otváraní mimoriadnych schôdzí k odvolávaniu šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu (nom. SNS) a ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej (nom. SNS).

O návrhu na vyslovenie nedôvery ministrom sa plénum pokúsi až na najbližšej riadnej schôdzi, ktorá sa má začať 25. marca. Okrem koalície bojkotovalo otvorenie schôdze aj hnutie Igora Matoviča.

Dôvody na odvolanie Šimkovičovej

Odvolávanie Šimkovičovej v parlamente iniciovali opoziční poslanci za PS a SaS. Odôvodňovali to jej nekompetentnosťou a neodbornosťou. Hovorili o rozklade kultúry a zlyhaniach šéfky rezortu.

Upozornili napríklad na zlyhania v oblasti ochrany pamiatkovej starostlivosti, rozklad verejnoprávnych médií a verejnoprávnych fondov. Konštatovali aj porušenia štandardov pri zadávaní úpravy štátnej hymny.

Šéfka rezortu kultúry prezentované dôvody odmietla. Označila ich za emotívne. Deklarovala, že v rámci oblasti kultúry sa plní programové vyhlásenie vlády. Odmietla vyjadrenia na jej osobu o nekompetentnosti. Upozornila pritom na zlyhania v kultúrnych inštitúciách za predošlých vedení.

Dôvody na odvolanie Tarabu

Návrh na odvolanie Tarabu podali opoziční poslanci z PS, SaS aj nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Argumentovali, že Taraba nezvláda riadiť svoj rezort. Kritizovali okrem iného odvolávanie odborníkov z rezortných organizácií, zmeny v Envirofonde aj zastavenie projektov realizovaných v záujme ochrany zdravia.

Ministrovi vyčítali i neadekvátny výkon v napĺňaní míľnikov plánu obnovy či zvrátenie reformy národných parkov. Hovorili aj o likvidačnej legislatíve, "papalášizme" štátnych tajomníkov envirorezortu a neschopnosti riešiť problematiku veľkých šeliem. Namietali tiež zámer výstavby prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec.  

Taraba dôvody, pre ktoré ho chce opozícia odvolať, odmietol. Označil ich za smiešne. V tejto súvislosti pripomenul viaceré kroky a opatrenia, ktoré zrealizoval od nástupu do svojej funkcie. Hovoril napríklad o tom, že vyčlenil historicky najviac peňazí na odkanalizovávanie Slovenska a vyplatil najviac peňazí na zatepľovanie domov. Pripomenul aj pomoc obciam postihnutých zemetrasením. Deklaroval tiež, že dal historicky najviac peňazí na kompenzáciu veľkým podnikom, čím zabránil zatváraniu fabrík.

Pozrite si živý vstup redaktorky Veroniky Pancurákovej.

O návrhu na vyslovenie nedôvery sa poslanci pokúšali rokovať už v utorok (18. 2.). Schôdze však neotvorili, v sále nebolo dosť zákonodarcov.

Taraba a Šimkovičová: Nemáme sa za čo hanbiť

Ministri Taraba a Šimkovičová ešte v utorok pred zasadnutím parlamentu odmietli dôvody na ich odvolávanie, podľa nich všetko funguje tak, ako má. "Nemáme sa za čo vo vláde hanbiť," povedal Taraba pred odvolávaním.

"Sme radi, že si premiér môže vybrať, ktoré ministerstvo SNS sa bude meniť," povedal Taraba o ponuke Andreja Danka na záchranu koalície. "Som rád, že to pán Danko ponúkol, je to grandiózne," dodal.

Taraba tiež vyhlásil, že v prípade potreby sú spolu s ministerkou kultúry pripravený opustiť svoje funkcie.

"Ak by premiér povedal, že nás dvoch nechce vo vláde, tak sa s absolútnym pokojom spoluvrátime do parlamentu. Ja žiadny iný rezort nechcem," uviedol Taraba. Ak by šiel z ministerstva do parlamentu, bol by radovým poslancom. Dodal však, že by rád dokončil rozbehnuté projekty na ministerstve, ktoré považuje za dôležité.

Šimkovičová jeho postoj podporila a potvrdila, že v prípade potreby by sa bez námietok vzdala funkcie a vrátila sa do parlamentu.

Pozrite si archívnu reportáž o utorkovom pokuse otvoriť mimoriadnu schôdzu.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok