Izraelskí vojaci na hraniciach majú porušovať dohodu o prímerí. Libanon hovorí o okupácii

18.2.2025 12:39

Libanon bude považovať ďalšiu prítomnosť Izraela na svojom území za okupáciu a za porušenie podmienok dohody o prímerí a vyhradzuje si právo zabezpečiť všetkými prostriedkami odchod izraelskej armády z južného Libanonu.

izrael izraelskí vojaci v libanone
Foto: TASR/AP
Izraelskí vojaci na juhu Libanonu 18. februára.

Uviedli to v utorok podľa tlačových agentúr v spoločnom vyhlásení libanonský prezident, premiér a predseda parlamentu s tým, že sa v tejto veci obráti na Bezpečnostnú radu OSN.

Termín vypršal, vojaci zostali na hranici

V utorok vypršal predĺžený termín na stiahnutie izraelských síl z južného Libanonu v rámci dohody o prímerí, ktorá na konci novembra zastavila boje medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh. Izraelská armáda sa v noci na utorok začala sťahovať zo všetkých prihraničných libanonských dedín, jej jednotky ale naďalej zostanú na piatich strategických pozíciách pozdĺž spoločnej hranice, aby zabezpečili bezpečnosť obcí na severe Izraela, uviedol ráno minister obrany Jisrael Kac.

Libanonskí predstavitelia však považujú "akúkoľvek ďalšiu izraelskú prítomnosť na libanonskom území za okupáciu, so všetkými z toho vyplývajúcimi dôsledkami podľa medzinárodného práva", citovala prezidentova hovorkyňa z vyhlásenia vydaného po stretnutí hlavy štátu s predsedom vlády a šéfom parlamentu. Bejrút odovzdá záležitosť Bezpečnostnej rade OSN, aby "zaviazala Izrael k okamžitému stiahnutiu" všetkých síl z juhu Libanonu. Zároveň prezident ubezpečil, že libanonská armáda je pripravená plniť svoju úlohu na hranici s Izraelom, dodala hovorkyňa.

Dohoda o prímerí

Vyslanec OSN v Libanone a mierové sily OSN v spoločnom vyhlásení uviedli, že akýkoľvek odklad stiahnutia izraelskej armády z juhu Libanonu odporuje rezolúcii BR OSN 1701 z roku 2006, ktorá sa stala základom dohody o prímerí z konca novembra.

Tá prerušila dlhšie ako rok trvajúci konflikt medzi Izraelom a Hizballáhom, ktorý eskaloval vlani na jeseň, a predpokladala úplné stiahnutie izraelských síl aj členov Hizballáhu z pohraničnej oblasti, kde ich mali nahradiť výlučne jednotky libanonskej armády a mierová misia OSN. Dohoda bola pôvodne schválená na 26. januára, so súhlasom Spojených štátov ju predĺžili v utorok.

Pri izraelských úderoch na juh Libanonu zahynulo v decembri najmenej deväť ľudí. Útok ohrozil prímerie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok