Čo sa stane, až sa skráti pracovný čas lekárov? Existujú len tri možnosti, pacienta nečaká nič dobré, varujú odborníci

17.2.2025 17:16

Skrátenie týždenného pracovného času lekárom v nemocniciach môže podľa analytikov pacientovi priniesť viaceré negatíva.

Nemocnica Malacky pohotovost ambulancia
Foto: TASR/Martin Baumann (ilu)
Ilustračná fotografia.

Upozorňujú, že sa môže skrátiť ordinačný čas nemocničných ambulancií, znížiť množstvo plánovaných výkonov či predĺžiť čakacie lehoty.

Vyplýva to zo stanovísk, ktoré poskytli analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský a riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar.

Menej lekárov, dlhšie čakanie, varujú analytici

"Sú len tri možnosti. Buď sa predĺžia nadčasy, ktoré majú však zo zákona maximálny limit. Alebo sa najmú noví zdravotníci. Alebo sa skrátia ordinačné hodiny. Na oddeleniach je to problém, pacientov nemožno na pol hodinu z lôžka poslať domov, no môže sa zmeniť ordinačný čas nemocničných ambulancií, či znížiť množstvo plánovaných výkonov. Presný mix ukáže až prax. Z tohto je zjavné, že pacient moc pozitív očakávať nemôže." skonštatoval pre Vlachynský.

Je však podľa neho možné, že reálne množstvo zdravotníckej práce z trhu nezmizne a skrátenie pracovného času sa prejaví rozširovaním služieb súkromných kliník a rozvojom komerčného trhu.

"Pre pacienta to bude predstavovať viac možností - i keď nie som si istý či je to to, čo si odborári a sociálne demokratická vláda od tohto opatrenia predstavovali," dodal analytik.

Výpovede lekárov vraj priniesli výsledky. Odborári hovoria o zlepšení podmienok pre pacientov aj zdravotníkov:

Skrátenie práce zvýši náklady a čakacie lehoty

Zachar podotkol, že skrátenie pracovného času sa dotkne len niektorých nemocníc, pretože vo väčšine bol v rámci kolektívnych zmlúv dohodnutý už v minulosti.

"Každopádne však toto skrátenie bude mať za následok skoršie vyčerpanie zákonného limitu hodín nadčasov, vyššie personálne náklady, intenzívnejšiu potrebu nového personálu, kratšie operovanie a ambulovanie, dlhšie čakanie pacientov, zlepšenie vyjednávacej sily lekárov, zhoršenie manažovania personálu zo strany vedenia nemocníc," ozrejmil.

Obáva sa aj negatívneho vplyvu na produktivitu práce v nemocniciach. Zároveň je podľa neho otázne, či sa dočasne spokojnejší zdravotnícky personál pretaví aj do vyššej spokojnosti pacienta.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok