Taraba: Som si istý, že zmeny vo vláde sa nebudú týkať envirorezortu. Každému je jasné, že rozuzlenie krízy urobí premiér

16.2.2025 11:17 , Aktualizované: 16.2.2025 16:56

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS) očakáva, že lídri koaličných strán oznámia v pondelok (17. 2.) zmeny v kabinete, ktoré umožnia vrátiť sa k efektívnemu vládnutiu. V nedeľnej diskusnej relácii Politika 24 v televízii Joj 24 Taraba konkretizoval, že predpokladá zmeny na Ministerstve cestovného ruchu a športu (MCRŠ) SR a tiež na jednom z rezortov, ktoré obsadil Hlas-SD.

Taraba očakáva zmeny na ministerstve športu

„Očakávam zmeny na MCRŠ, to si myslím aj odzrkadľuje také širšie vzťahy, rovnako zrejme aj Hlas-SD príde o jeden rezort,“ povedal Taraba.

Upozornil, že o konečnom rozhodnutí musí rozhodnúť premiér Robert Fico.

„O tom finálne musí rozhodnúť premiér, on totiž preberá aj istú zodpovednosť za to, čo sa bude diať v danom rezorte,“ doplnil.

Otázkou ostáva, kto bude viesť ministerstvo po plánovaných zmenách. Taraba potvrdil, že poslanec Národnej koalície Rudolf Huliak nie je proti, no konečné slovo bude mať predseda vlády.

„Nikto nikdy nepovedal, že by som mal opustiť ministerstvo životného prostredia, nikdy voči mne táto otázka adresovaná nebola,“ zdôraznil Taraba v súvislosti s jeho vlastným rezortom.

Rozuzlenie krízy má v rukách premiér

Podľa Tarabu je rozuzlenie koaličnej krízy v rukách premiéra Roberta Fica, ktorý podľa neho oznámi, že SNS príde o rezort cestovného ruchu a športu a o jedno ministerstvo príde aj Hlas-SD.

V diskusnej relácii STVR O 5 minút 12 to potvrdil s tým, že politiku určuje vláda a parlament, nie športové zväzy.

„Politiku určuje vláda a parlament, nie športové zväzy, hoci oceňujem ich podporu ministrovi Keketimu,“ uviedol Taraba.

Opozičný poslanec Ivan Štefunko z Progresívneho Slovenska označil vládnutie za „zlepenec na druhú“. Kritizoval, že parlament sa nevie zísť a vláda nefunguje efektívne.

„Naposledy bola riadna schôdza v decembri, hádajú sa tu tri strany, ktoré majú ďalšie 'podstrany' a drobia sa,“ skonštatoval Štefunko.

Taraba reagoval, že napriek komplikovanej situácii koalícia prijíma dôležité zákony. Dodal, že nemá problém s diskusiou o svojom odvolávaní a má jasnú víziu pre svoj rezort. „Nebránim sa vrátiť do parlamentu, ak uznám za vhodné, že nemám v rezorte viac čo dať a poviem si, že chcem pred voľbami viac robiť politiku,“ povedal Taraba.

Projekt v Málinci: 20 rokov diskusií a stále bez konsenzu

Minister Taraba v relácii zdôraznil, že projekt vodnej prečerpávacej stanice v Málinci je na stole už viac ako 20 rokov. Tvrdí, že ide o ekologickú a ekonomicky zmysluplnú investíciu, ktorá môže pomôcť chudobnému regiónu.

„Ak ľudia v regióne okolo lokality Málinca nebudú chcieť investíciu v podobe vodnej prečerpávacej stanice, tak sa to bude rešpektovať,“ vyhlásil. Dodal, že obavy miestnych obyvateľov chápe a plánuje ich zmierniť pravidelnými stretnutiami. „Keď povedia, že to tam nechcú, nebudeme to tam pretláčať,“ dodal Taraba.

Ivan Štefunko nevylúčil dôležitosť projektu, no kritizoval spôsob komunikácie. „Projekt môže byť potrebný, ale minister Taraba mal ísť najskôr za ľuďmi, keďže táto stanica bude potrebná až o 15 rokov,“ skonštatoval poslanec PS.

„Niekto má ropu a plyn, my máme vodu,“ povedal Taraba a vysvetlil, že lokalita je environmentálne vhodná, keďže nezasahuje do chránených oblastí.

Bezpečnostné výzvy a obrana Slovenska

V diskusii sa dotkli aj otázky obrany a výdavkov na zbrojenie. Taraba vyjadril skepsu voči rastúcim výdavkom na obranu. „Výdavky na zbrojný priemysel sú neproduktívne a nevidím predpoklad, že by to Slovensko zvládlo,“ povedal minister. Navrhol, aby sa medzi obranné výdavky zarátali aj civilné projekty, napríklad výstavba vojenskej nemocnice v Prešove.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok