Smer a KDH chcú meniť ústavu, no bez spolupráce to nepôjde. Problémom je nedostatok poslancov

15.2.2025 18:50

Na jednej strane premiér, na druhej opozičná strana s rovnakým cieľom - zmenou ústavy. Svoj návrh ako vyriešiť kultúrno-etické otázky sa chystá predložiť do parlamentu aj KDH. Problémom sú ale počty poslancov. Na presadenie takýchto zmien sa SMER a KDH navzájom potrebujú.

"V PS a KHD sa majte na pozore." Takýto odkaz poslal Robert Fico ešte v januári dvom opozičným stranám, ktoré sa v kultúrno-etických otázkach dlhodobo rozchádzajú. Po tomto avíze predstavil vlastné návrhy na zmenu ústavy. Medzi nimi najviac zarezonovala téma ukotvenia dvoch pohlaví - muža a ženy.

"V tých kritických chvíľach, keď im tečie do topánok, zrazu zbiera to zeme konzervatívnu zástavu," povedal Igor Matovič, predseda strany Slovensko.

"Štandard je, že si takéto veci buď nedávate do ústavy lebo implicitne rozumiete, že to tak je alebo pre to, že to nepovažujte za dôležitú tému," uviedol ústavný právnik Univerzity Komenského Vincent Bujňák.

Ambíciu meniť ústavu má aj KDH

Prešiel zhruba mesiac a svoju ambíciu meniť ústavu predstavilo aj KHD. Voči vládnemu návrhu majú výhrady. Ich predstava je od tej premiérovej iná. Do novely pridávajú okrem suverenity Slovenska práva rodičov pri vzdelávaní detí alebo ochranu pred tzv. legislatívnou smršťou - teda aby sa pri prijímaní zákonov neobchádzal štandardný pripomienkový proces, čo vo veľkom za posledné roky nadužívali obe vlády.

"KDH si ide vlastnou cestou a vlastná cesta znamená, že chceme presadzovať veci, ktoré majú zmysel. Reagujeme práve na posilňovanie národnej identity Slovenskej Republiky a nášho jasného členstva v EÚ," vyhlásil Viliam Karas, predseda strany KDH.

Kresťanskí demokrati hovoria, že o svojich návrhoch chcú diskutovať so všetkými politickými stranami vrátane SMERU. No bol to práve Robert Fico a Milan Majerský, ktorí si tento týždeň posielali cez videá štipľavé odkazy. Dôvodom bola prípadná povolebná spolupráca, ktorú KDH so Smerom odmietlo.

"Ťažko nájsť väčšieho farizeja ako je Majerský," povedal Fico.

"Smer a extrémizmus má k sebe veľmi blízko," reagoval Majerský.

Spoluprácu nevylučujú

Dnes svoj slovník miernia a spoluprácu na týchto zmenách ani jedna strana nevylučuje.

"Naše návrhy chceme komunikovať so všetkými politickými stranami a presvedčiť ich o tom, že tam, kde oni chybili, my sme to precizovali," povedal Majerský.

„Či to bude návrh KDH, alebo nakoniec návrh SMER-u, do ktorého zapracujeme ich požiadavky, to je budúcnosť dohody. A keby KDH podporovalo túto vládu, nezáležalo by na tom, či by boli súčasťou koalície, alebo len ako podporovatelia, mohli by presadiť oveľa viac vecí zo svojej agendy,“ povedal predseda NR SR Tibor Gašpar.

Na akúkoľvek zmenu ústavy je potrebných 90 hlasov. V časoch, keď koalícia zbiera každého jedného poslanca a opozícia sama neotvorí žiadnu schôdzu je preto otázne kedy sa návrhy dostanú reálne na stôl.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok