Cena kávy dosahuje historické maximá. Odborníci varujú, že lacnejšia už zrejme nebude
Milovníci obľúbeného nápoja si priplatia. Cena kávy láme historické rekordy. Dôvodom sú prírodné kalamity, ako aj celosvetový zvýšený dopyt. Odborníci neočakávajú, že káva ešte niekedy zlacnie na pôvodné úrovne.
Káva ešte nikdy nebola taká drahá. Jej cena začala na komoditných trhoch prudko rásť začiatkom vlaňajška. Najväčší pestovateľ, Brazília zažila v posledných rokoch nezvyčajné mrazy, ktoré poškodili kávovníky. Druhý najväčší producent Vietnam zase čelil nepravidelným zrážkam, ktoré spôsobili záplavy. V Kolumbii sa na rastlinách rozšírilo hubové ochorenie.
"Každá klimatická zmena vyháňa kávu do vyšších výšok," povedal Andrej Šoltés," generálny riaditeľ Caffe4U.
Okrem klimatických zmien cenu kávy nahor tlačí aj inflácia. Energie, náklady na prácu, hnojivá a lodná doprava zdraželi, čo ovplyvňuje náklady na dovoz surovej kávy. V neposlednom rade za výkyvmi na trhoch stoja investiční špekulanti. Do veľkej miery sa ale pod zdražovanie kávy podpísal aj rastúci celosvetový dopyt.
"Teraz ten nárast ceny je trochu drastický, že možno ten trh je trochu v takom stave paniky. To znamená, že môže prísť aj k výraznejšej korekcii," povedal analytik investičnej skupiny Proxenta Frešo.
Vyššie veľkoobchodné ceny na komoditných trhoch pociťujú už aj ľudia. Káva zdražela v obchodoch aj kaviarňach. Silný čierny nápoj je čoraz obľúbenejší aj na Slovensku. Hoci sme menšia krajina, je u nás porovnateľný počet pražiarní ako v susednom Česku. Mladí obľubujú netradičnú prípravu kávy cez rôzne filtre s mandľovým či sójovým mliekom.
"Na Slovensku kultúra kávy raketovo rastie za posledných desať rokov," doplnil Šoltés.
Analytici očakávajú, že cena kávy by mohla ešte rásť. Najmä prémiová odroda Arabica a to až o pätinu. Dodávky, najmä z Brazílie zostávajú totiž stále neisté. AH