Trump žiada od Ukrajiny vzácne nerasty ako kompenzáciu za poskytnutú vojenskú pomoc. Zelenskyj návrh odmietol, píše FT

15.2.2025 17:30 , Aktualizované: 15.2.2025 22:35

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmietol návrh administratívy prezidenta Donalda Trumpa, aby Spojené štáty získali práva na približne 50 % ukrajinských nerastov vzácnych zemín.

S odvolaním sa na viaceré zdroje oboznámené so situáciou o tom v sobotu (15. 2.) informoval denník Financial Times (FT). Podľa tohto zdroja sa v návrhu dohody spomínalo, že USA získajú prírodné zdroje Ukrajiny výmenou za minulú vojenskú pomoc, a neobsahoval nič o podobnej podpore v budúcnosti.

Kyjev sa podľa denníka snaží vyjednať lepšiu dohodu, ktorá by zahŕňala bezpečnostné záruky, a chce do budúceho využívania ukrajinských prírodných zdrojov zapojiť aj iné krajiny vrátane štátov Európskej únie.

Zelenskyj si chce dohodu najprv preštudovať

Podobne informovala aj americká televízia NBC News s odvolaním sa na svoje zdroje, že Washington chce, aby Kyjev prevzal do vlastníctva 50 % ukrajinských nerastných surovín vzácnych zemín, a že Trumpova administratíva naznačila otvorenosť nasadiť v krajine americké jednotky na ich stráženie, ak sa uzavrie dohoda s Ruskom o ukončení vojny. Americký minister financií Scott Bessent predložil tento návrh Zelenskému počas stredajšej návštevy Kyjeva, dodal spravodajský portál.

Podľa NBC News Zelensky počas stretnutia s Bessentom odmietol dokument podpísať s tým, že si ho musí preštudovať a poradiť sa o ňom. Podobnú situáciu opisuje aj FT, podľa ktorého zdrojov Trump chcel, aby Zelenskyj dokument podpísal ešte pred návratom ministra financií do Washingtonu. Kyjev však podľa Financial Times chce, aby bezpečnostné záruky boli priamo naviazané na akúkoľvek dohodu o ukrajinských nerastných surovinách.

„Keď sme sa pozreli na detaily, nebolo tam nič o budúcich bezpečnostných zárukách USA,“ povedal novinám nemenovaný ukrajinský predstaviteľ. Podľa Financial Times americký minister tvrdil, že samotná prítomnosť Američanov, ktorí zabezpečujú bezpečnosť ložísk nerastných surovín, by stačila na to, aby Moskvu odradila.

Bezpečnostný štít pre Ukrajinu

Počas návštevy Kyjeva Bessent informoval ukrajinskú stranu o odovzdaní návrhu dohody a uviedol, že by mohla slúžiť ako „bezpečnostný štít“ pre Ukrajinu po vojne. Podrobnosti návrhu však verejne nezverejnil. Zelenskyj uviedol, že s Bessentom viedol produktívne a konštruktívne diskusie a že Kyjev si predbežný návrh dohody preštuduje. „Stále rokujeme. Viedol som rôzne dialógy,“ povedal Zelenskyj dnes na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii.

Ďalším sporným bodom je podľa niektorých zdrojov FT návrh, aby jurisdikcia na riešenie sporov o ukrajinské práva na nerastné suroviny bola v Spojených štátoch. Podľa nemenovaného európskeho predstaviteľa chce Zelenskyj do prieskumu nerastných surovín zapojiť aj iné krajiny vrátane európskych. „V tejto otázke sú pod silným tlakom Američanov,“ povedal tento úradník.

Trump, ktorý sa v januári vrátil do Bieleho domu, tento týždeň v rozhovore pre Fox News povedal, že chce od východoeurópskej krajiny vzácne kovy v hodnote 500 miliárd dolárov, aby USA vrátil podporu, ktorú Washington poskytol krajine pri obrane proti ruskej vojenskej agresii. Nie je jasné, ako súčasný americký prezident dospel k tejto sume, ale podľa nemeckého ekonomického inštitútu IfW USA doteraz poskytli Ukrajine vojenskú, finančnú a humanitárnu pomoc v celkovej výške približne 88 miliárd dolárov.

Kyjev navrhuje spoločné investície

Zelenskyj už skôr vyhlásil, že je pripravený uzavrieť dohodu o sprístupnení ukrajinských nerastných zdrojov pre americké investície. Prírodné zdroje Ukrajiny sa spomínajú v tzv. víťaznom pláne, ktorý ukrajinský prezident predstavil v lete minulého roka.

Podľa internetovej stránky Ukrajinska pravda vtedy Kyjev navrhol podpísať dohodu s USA, EÚ a ďalšími spojencami, ktorá by umožnila spoločné investície a využívanie ukrajinských prírodných zdrojov, ako sú urán, titán, lítium, grafit a iné.

Ukrajina má vzácne nerastné suroviny, ktorých hodnota sa odhaduje na niekoľko biliónov dolárov, ale mnohé z týchto ložísk sa nachádzajú v oblastiach na východe krajiny, ktoré sú buď pod ruskou okupáciou, alebo hrozí, že sa ich zmocní postupujúca ruská armáda, poznamenal denník Financial Times.

Pozrite si reportáž o plánovanom rokovaní Trumpa s Putinom z 13. februára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok