Základné školy chcú zaviesť slovné hodnotenie. Má to byť cesta k lepším známkam a jasnejšej spätnej väzbe

15.2.2025 12:31 , Aktualizované: 15.2.2025 12:56
Prehrať
00:00
Prehrať
Seek 10 seconds backwards
Seek 10 seconds forward
00:00 / 00:00
Stlmiť
Settings
Picture in picture
Režim celej obrazovky

Mnoho žiakov má pocit, že si zaslúžili lepšie známky, no často nevedia, ako ich zlepšiť. Odpoveďou by malo byť slovné hodnotenie, ktoré sa od nového školského roka začne zavádzať na všetkých základných školách.

Zmena po desaťročiach: Z číslic na slová

Takto vyzerali vysvedčenia na Slovensku v priebehu posledných 30 rokov. Z číselných známok sa prešlo na slovné vyjadrenie a dnes niektoré školy používajú rozsiahlejšie slovné hodnotenia. Príkladom je nasledujúce hodnotenie:

„Na hodinách si pracovala aktívne a so záujmom. Len ti niekedy chýba odvaha predstaviť a presadiť svoje riešenie. Skús sa podeliť o svoje návrhy, ktoré sú veľmi dobré a zaujímavé.“

Odporúčania učiteľov majú žiakom poskytnúť lepšiu spätnú väzbu a presne im ukázať, na čom potrebujú pracovať.

Každý žiak je iný, hodnotenie sa prispôsobí

„My vieme, v čom sme dobrí, v čom sa môžeme zlepšiť, čo je naša silná aj slabšia stránka,“ povedala bývalá štátna tajomníčka ministerstva školstva Svetlana Síthová.

Slovné hodnotenie je súčasťou kurikulárnej reformy a viaceré školy už na tento systém prešli. Nie všetky sú však na túto zmenu pripravené, keďže ide o časovo aj odborne náročný proces.

Učitelia potrebujú školenia

„U nás v podstate nie sú obavy o to, aby hodnotenie fungovalo správne. Skôr ide o to, či rodičia a deti budú vedieť hodnotenie pochopiť a pracovať s ním. Učitelia budú musieť prejsť školením, aby to zvládli,“ vysvetlil riaditeľ ZŠ Pavla Marcelyho v Bratislave Gabriel Kalna.

Ministerstvo školstva potvrdilo, že učiteľom v tomto procese poskytne podporu.

„K tomu ich rôznymi spôsobmi povzbudzujeme a poskytujeme podporu. Až keď budú zmeny dostatočne etablované, môžeme pristúpiť k plošnému zavedeniu zmien,“ uviedlo ministerstvo školstva.

Dlhodobý pozitívny efekt

Na základnej škole U Filipa v Banskej Bystrici žiakov slovne hodnotia už viac ako dvadsať rokov.

„Slovné hodnotenie má dlhodobejší účinok na motiváciu detí a stimuluje ich k tomu, aby sa učili priebežne. Škola aj rodičia sú v zhode, že je pre nich tento spôsob výhodnejší, takže negatívne reakcie nemáme,“ povedal manažér školy Juraj Droppa.

Lepšie psychické zdravie detí

Podľa psychológov môže mať tento spôsob hodnotenia pozitívny vplyv na psychiku detí.

„Jedna číslica v sebe nesie rôzne fantázie o tom, či je to dobré alebo zlé hodnotenie. Slovné hodnotenie je menej rizikové z hľadiska psychického prežívania, pretože je zrozumiteľnejšie a jasnejšie,“ vysvetlil neuropsychológ Robert Krause.

Na dôležitosť slovného hodnotenia z psychologického hľadiska upozornila aj bývalá štátna tajomníčka Svetlana Síthová: „Na duševnú pohodu mladých ľudí a detí má slovné hodnotenie oveľa väčší benefit.“

Kombinácia slov a známok

Pre učiteľov je najdôležitejšie, aby sa žiaci čo najviac naučili, a pre žiakov je dôležité, aby porozumeli svojim chybám. Nový systém hodnotenia má prispieť k tomu, aby mali lepšiu spätnú väzbu. Na vysvedčení však aj naďalej zostane číselná známka, no doplnená o slovné hodnotenie.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok