Zachraňovanie stromov pred výrubom. Odborné presádzanie zachová zeleň aj počas výstavby
V uliciach miest sa čoraz častejšie stretávame s otázkou, ako skĺbiť výstavbu so zachovaním zelene. Zatiaľ čo v mnohých prípadoch stromy ustupujú betónovým plochám, existujú aj iné možnosti. Jednou z nich je odborné presádzanie, ktoré umožňuje drevinám prežiť a ďalej rásť v nových lokalitách.
Riešenie spájajúce urbanizmus a prírodu
V centre Bratislavy namiesto výrubu desiatok stromov prichádza riešenie, ktoré spája urbanizmus s ohľadom na prírodu.
Majiteľ pozemku, ktorý v hlavnom meste realizuje viacero developerských projektov, sa rozhodol pre odvážny krok. Namiesto klasického výrubu chce počas výstavby na Šancovej ulici zachovať existujúcu zeleň prostredníctvom odborného presádzania stromov.
„Naším cieľom nie je len realizovať stavby, ale aj prispievať k ochrane mestskej zelene. Veríme, že tento náš prístup bude inšpiráciou pre ďalších kolegov v developmente,“ uviedol hovorca investičnej skupiny Proxenta Slavomír Frešo.
„Rozhodli sme sa tak preto, lebo považujeme strom, ktorý tu rastie 40 – 50 rokov za dôležitú investíciu. Za nás môžem povedať, že ak všetko pôjde podľa plánu, tak sa sem niektoré stromy vrátia späť domov,“ tvrdí projektový manažér investičnej skupiny Proxenta Štefan Harmaňoš.
Aktivisti chcú zastaviť výstavbu cyklotrasy pri Strečne. Znepokojil ich masívny výrub stromov
![Aktivisti chcú zastaviť výstavbu cyklotrasy pri Strečne. Znepokojil ich masívny výrub stromov](https://www.ta3.com/cdn/2025/01/27/1163481/16x9-mini/cyklotrasa.jpg?v=88668)
Presádzanie má svoje pravidlá
Celkovo 35 stromov nájde dočasný domov v náhradnej lokalite v bratislavskej Petržalke. Takéto presádzanie má podľa odborníka jasné pravidlá.
„Musia sa adaptovať na to územie, kam idú, aby neznášali každoročne šok. Stále je tam obdobie pár rokov, počas ktorých sa musia stromy stále sledovať a zasahovať sadovníckymi rezmi,“ zdôraznil krajinár Adrián Hrinda.
„My sme našli túto inšpiráciu aj vrámci iných európskych miest, príkladom je napríklad Berlín. Snažíme sa tento trend priniesť aj na Slovensko,“ uviedol Frešo.
Celý proces prebieha v súlade s platnou normou. Všetky práce vykonáva odborná firma, ktorá zabezpečuje dôslednú starostlivosť pred, počas aj po presadení.
„Najprv sa musel urobiť arboristický rez, aby sa zmenšila koruna. Vďaka tomu po presadbe rastliny znášajú zmenu ľahšie. Ďalej sa odsonduje kmeň, vykopáva sa to manuálne alebo strojovo, vytvorí sa bal, aby nepresychali korene počas prevozu a na novom mieste ho opäť zasadíme do zeme,“ uzavrel Hrinda.
Pozrite si reportáž z 11. januára 2025 o vianočných stromčekoch:
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac![](/ta3static/images/mreporter/mreporter-image.png?1b1a78)