Prezident na konferencii v Mníchove: Svetový poriadok sa rozkladá, Slovensko musí hľadať nové miesto vo svete

Dochádza k rozkladu svetového politického a ekonomického poriadku, na aký sme boli zvyknutí. Vyhlásil to prezident SR Peter Pellegrini po prvom dni Mníchovskej bezpečnostnej konferencie.

pellegrinko.png
Foto: Kancelária prezidenta SR

Slovensko sa preto podľa neho musí zaoberať tým, ako budeme ďalej vo svete fungovať. Uviedol to prezident Pellegrini. Dodal, že situácia bola predtým výhodná pre Slovensko ako malú krajinu, „ktorá je závislá od fungovania nejakých pravidiel.“

„ Žiaľ posúva sa dnes pravdepodobne politika do politiky požiadaviek mocných a veľmocí, ktoré začínajú fungovať politikou ber alebo neber. A to už pre Slovensko nie je to úplne najsprávnejšie,“ povedal ďalej prezident.

Teplo na budúcu zimu je ohrozené

O tejto téme sa rozprával s predsedom Európskej rady Antóniom Costom. Hovorili spolu aj o energetike. „Slovensko prežije túto zimu bez akýchkoľvek problémov. Ukazuje sa však, že budúca jeseň a zima, ak nenájdeme náhradné zdroje plynu, tak bude môcť byť veľmi problematická. Informoval som ho, že v týchto dňoch našim reverzným tokom prechádza plyn na Ukrajinu, ktorá si pravdepodobne strelila do kolena, pretože dnes ona trpí totálnym nedostatkom plynu,“ doplnil.

Požiadal ho, aby presvedčil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby našiel spôsob ako obnoviť tranzit akéhokoľvek plynu smerom do Európy. Podľa prezidenta bude mať problémy na jeseň a v zime nielen Slovensko, ale celá Európa. Myslí si, že je nutné nájsť zdroje, aj keď to vraj bude drahé a náročné.

Európa na mierových rokovaniach

Rozprávali sa aj o tom, ako chce predseda Európskej rady dosiahnuť prítomnosť Európy za stolom pri mierových rokovaniach. „Náš postoj je a musí byť jasný. Ukrajina nezmizne z mapy sveta. Ukrajina nezmizne z našich východných hraníc,“ vyhlásil prezident. Zdôraznil, že povojnové usporiadanie na východ od Slovenska je pre našu krajinu mimoriadne dôležité.

Podľa jeho slov by konferencia mohla niesť prívlastok „konferencia vytriezvenia“. „Musíme si priznať skutočnú realitu, ako sa vyvíja svet a ako skončí aj vojna na Ukrajine,“ dodal.

Otvorene priznal, že o spravodlivom mieri už pravdepodobne nebude možné hovoriť. „Ak dôjde k strate časti územia, nejde o spravodlivý mier. Musíme sa snažiť o trvalý mier. Taký, ktorý vydrží viac než len tri či štyri roky,“ vysvetlila hlava štátu.

„Trvalé prímerie a trvalý mier, aj keď si musíme priznať, že pravdepodobne nepôjde o spravodlivé riešenie,“ uviedol. Európska únia podľa neho trvá na tom, že bez jej účasti sa rokovania nemôžu uskutočniť, keďže mnohé dohody medzi USA a Ruskom budú závisieť od bezpečnostných garancií Únie.

Ocenil Vanceov prejav

Prezident zdôraznil, že EÚ musí byť rovnocenným partnerom pri rokovaniach. „Rusko aj Spojené štáty očakávajú, že v EÚ budú lídri, ktorí budú vzbudzovať rešpekt a sadnú si za rokovací stôl ako rovnocenný partner. Zatiaľ to tak nevnímajú,“ povedal.

Na margo samotnej konferencie uviedol, že je veľmi dobre zastúpená. „Nie je to len Európa a USA, ale aj Latinská Amerika, Čína a iné časti sveta,“ priblížil.

Podľa neho sa táto konferencia zapíše do histórie aj vďaka vystúpeniu amerického viceprezidenta J. D. Vancea, ktorý kritizoval európsku politiku. „Mnohým sa to počúvalo veľmi zle a ešte dlho to budú analyzovať a komentovať,“ povedal prezident.

Vance sa podľa Pellegriniho vo svojom prejave venoval aj dôležitosti demokracie. „Najväčšou chybou je, ak politici prestanú počúvať svojich občanov a nesúhlasia s výsledkami volieb len preto, že sa im nepáčia,“ dodal a Vanceov prejav opísal ako najostrejší a najpriamejší, aký zatiaľ od americkej administratívy v poslednej dobe počul.

Pozrite si reportáž o konferencii:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok