Pozrime sa na to: Európska komisia skúma právo na hotovosť. Hrozí zánik papierových peňazí?

14.2.2025 14:23

Európska komisia začala prešetrovať naše ústavné právo na hotovosť, ktoré bolo prijaté v roku 2023. Tento krok vyvolal diskusie o možnom konflikte s európskymi pravidlami a o riziku sankcií pre Slovensko. Aké dôsledky by mohla mať digitalizácia peňazí a je právo na hotovosť skutočne chránené? Téme sa dnes o 19:50 bude venovať Jožo Šivák v relácii Pozrime sa na to.

Pozrime sa na to Jozef Šivák
Foto: ta3

Na Slovensku je právo na hotovosť zakotvené v ústave. Spolupredkladateľ ústavného zákona a bývalý podpredseda NR SR Peter Pčolinský (Sme rodina) upozorňuje, že akékoľvek obmedzenia v používaní hotovosti môžu znamenať problém najmä pre zraniteľné skupiny.

„Právo na hotovosť znamená zabezpečenie slobody a súkromia každého občana. Rôznymi obmedzeniami používania hotovosti sa takéto právo môže stať len formálnym a môže uškodiť tým najzraniteľnejším,“ zdôrazňuje Pčolinský.

Napriek ústavnému ukotveniu však existujú situácie, keď obchodníci môžu platbu hotovosťou odmietnuť. To vyvoláva otázky o tom, či ide o diskrimináciu spotrebiteľov, alebo legitímne podnikateľské rozhodnutie.

Diskutovať budú:

  • Štefan Kišš (PS), poslanec NR SR, člen Výboru NR SR pre financie a rozpočet
  • Peter Pčolinský, bývalý podpredseda NR SR, bývalý podpredseda Sme rodina
  • Božena Stašenková, Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska
  • Peter Ivanka, expert na digitálne bankovníctvo spoločnosti Softec

Digitálne euro – bezpečnosť vs. súkromie

Jedným z hlavných argumentov podporovateľov digitálnej meny je efektívnosť a bezpečnosť platieb v online prostredí. Expert na digitálne bankovníctvo zo spoločnosti Softec Peter Ivanka tvrdí, že digitálne euro nemá byť náhradou hotovosti, ale skôr jej doplnkom.

„Cieľom digitálneho eura nie je nahradiť hotovosť. Dnešné technológie však dokážu zabezpečiť bezpečnosť digitálnej meny,“ vysvetľuje Ivanka.

Napriek tomu sa objavujú obavy, že ak by digitálne euro postupne vytlačilo fyzické peniaze, mohlo by to znamenať stratu finančnej anonymity. Každá digitálna transakcia totiž zanecháva stopu, čo vyvoláva otázky o ochrane súkromia občanov.

Seniori a hotovosť

Zatiaľ čo mladšia generácia čoraz viac preferuje bezhotovostné platby, seniori často zostávajú odkázaní na hotovosť. Podľa Boženy Stašenkovej z Asociácie spotrebiteľských subjektov Slovenska je dôležité, aby sa na túto skupinu nezabúdalo.

„Seniori preferujú hotovosť, pretože nemajú taký blízky vzťah k moderným technológiám, ako má mladá generácia. Mnohí nemajú moderný telefón ani prístup k internetu,“ upozorňuje Stašenková.

Ak by sa hotovosť postupne obmedzovala, hrozilo by, že niektoré skupiny obyvateľstva sa dostanú do platobnej izolácie? Aj na túto otázku budú hľadať odpovede hostia relácie Pozrime sa na to.

Zapojte sa do diskusie aj vy. Otázku alebo komentár môžete poslať na email: pozrimesanato@ta3.com.

Pozrite si upútavku.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok