Desiatky spisovateliek vyzývajú politikov v liste: Odsúďte násilie voči ženám a chráňte ich pred diskrimináciou

Spisovateľky pôsobiace na Slovensku i v zahraničí vyjadrili hlboké znepokojenie nad narastajúcimi prejavmi nenávisti voči ženám, menšinám a znevýhodneným skupinám.

spisovateľ, pero
Foto: Profimedia (ilu)

V otvorenom liste, ktorý platforma Otvorená Kultúra! zaslala médiám, upozorňujú na rastúci počet verbálnych útokov, ktoré podľa nich často priamo vyzývajú na fyzické či psychické násilie.

„Postavme sa spoločne proti násiliu a nenávistným prejavom akéhokoľvek druhu voči ženám, ako aj voči deťom, všetkým menšinám a znevýhodneným skupinám,“ apeluje vyše 60 spisovateliek.

Signatárky listu kritizujú nielen niektorých politikov, ale aj alternatívne médiá, ktoré podľa nich šíria nenávistné prejavy.

Poukazujú tiež na to, že nenávisť voči ženám sa v spoločnosti stupňuje, čo dokazujú aj nedávne tragické udalosti.

„Nedávnym dôsledkom šírenia nenávisti voči ženám bola aj tragédia v Spišskej Starej Vsi, kde boli po predchádzajúcich vyhrážkach zavraždené dve ženy,“ pripomínajú spisovateľky v liste.

Kritika vymenovania Gustáva Murína

Autorky sa ohradili aj voči nedávnemu vymenovaniu spisovateľa Gustáva Murína za riaditeľa Slovenského literárneho centra. Podľa nich jeho názory a tvorba, najmä kniha Feminizmus ako tretie zlo (2024), diskvalifikujú Murína z akejkoľvek verejnej funkcie.

„Čo majú jeho vymenovaním do takejto funkcie očakávať mnohé z oceňovaných a prekladaných slovenských autoriek, ktoré reflektujú postavenie žien a rôzne formy násilia na ženách vo svojich dielach?“ pýtajú sa signatárky.

Vyzývajú preto na verejné odsúdenie nenávistných prejavov a prijatie opatrení na ochranu žien pred násilím a diskrimináciou.

Zároveň žiadajú, aby verejní činitelia podporovali diskusiu proti násiliu a prispeli k zlepšeniu povedomia o jeho závažnosti.

„Nepripusťme, aby vo verejných funkciách pôsobili ľudia, ktorí podporujú a šíria mizogýniu a násilné prejavy,“ apelujú spisovateľky.

K listu sa môže svojimi podpismi pridať aj široká verejnosť prostredníctvom online petície na tomto odkaze.

Otvorený list spisovateliek proti násiliu a nenávistným prejavom (v plnom znení):

Vážení politici a političky, vážené verejné činiteľky a činitelia,

my spisovateľky pôsobiace na Slovensku i v zahraničí, píšuce v slovenčine i v cudzích jazykoch vrátane jazykov menšín žijúcich na Slovensku vyjadrujeme hlboké znepokojenie a nesúhlas s narastajúcim počtom čoraz intenzívnejších nenávistných prejavov často priamo vyzývajúcich na fyzické alebo psychické násilie voči ženám všeobecne i voči konkrétnym osobám z oblasti politiky, médií a ďalších sfér spoločenského života, a to zo strany verejných činiteľov, politikov, ale najmä tzv. alternatívnych médií.

Niektorí predstavitelia verejného života sa neštítia odpútavať pozornosť verejnosti od aktuálnych problémov a obracať všeobecnú frustráciu proti ženám vo významných funkciách, pričom cieľmi sa často stávajú verejne činné ženy, ktoré sa neboja vystúpiť na obranu ľudských práv, menšín, ľudí zo znevýhodnených skupín či na obranu demokracie, práva a spravodlivosti.

Podobné prejavy nielenže znevažujú ženy, ale ich aj priamo ohrozujú, pretože prispievajú k atmosfére strachu a neistoty a zároveň sú predstupňom priamych fyzických útokov, do ktorých často povzbudzujú, ba aj priamo vyzývajú. Podobné útoky nie sú v našej spoločnosti ničím novým, svoju nevídanú silu nadobudli v ostatných rokoch a v súčasnosti s veľkým znepokojením vnímame ich početnosť a intenzitu. Už počas funkčného obdobia prezidentky Zuzany Čaputovej sme zaznamenávali nevídané útoky na jej osobu a jej rodinu.

Nedávnym dôsledkom šírenia nenávisti voči ženám bola aj tragédia v Spišskej Starej Vsi, kde boli na pôde strednej školy po predchádzajúcich vyhrážkach zavraždené dve ženy.

Tento list zverejňujeme pri príležitosti 14. februára, ktorý je v širokej verejnosti obľúbený ako deň zaľúbených, feministické skupiny na celom svete však práve v tento deň oslavujú V-Day (deň verejných hlasov žien proti násiliu, globálne hnutie za ukončenie násilia páchaného na ženách a dievčatách, ktoré založila dramatička a aktivistka Eve Ensler).

Ako spisovateľky na Slovensku tento rok nemáme veľa dôvodov na oslavy. Do verejnej funkcie riaditeľa Slovenského literárneho centra bol vymenovaný spisovateľ Gustáv Murín. Jeho tvorba (Feminizmus ako tretie zlo, SSS, 2024) a jeho reakcie v minulosti na kampaň Piata žena zameranú proti násiliu na ženách by ho mali diskvalifikovať z akejkoľvek verejnej funkcie.

Priamym poverením Ministerstva kultúry SR však je riaditeľom v inštitúcii, ktorá má ako štátna agentúra zastupovať spisovateľky a spisovateľov v zahraničí. Čo majú jeho vymenovaním do takejto funkcie očakávať mnohé z oceňovaných a prekladaných slovenských autoriek, ktoré reflektujú postavenie žien a rôzne formy násilia na ženách vo svojich dielach?

Žiadame verejné odsúdenie všetkých násilných a nenávistných prejavov verejných činiteľov, ako aj jasné a jednoznačné vyjadrenie nesúhlasu s týmito prejavmi tak, aby sme sa postavili na stranu osôb a skupín, voči ktorým sú namierené.

Žiadame podporovať a presadzovať opatrenia, ktoré budú chrániť ženy pred násilím a diskrimináciou, ako aj dodržiavať a skutočne uplatňovať už existujúcu legislatívu.

Žiadame verejných činiteľov, aby podporovali verejnú diskusiu zameranú proti násiliu akéhokoľvek druhu a napomáhali tak v našej spoločnosti lepšiemu povedomiu o závažnosti a nebezpečnosti týchto prejavov.

Postavme sa spoločne proti násiliu a nenávistným prejavom akéhokoľvek druhu voči ženám, ako aj voči deťom, všetkým menšinám a znevýhodneným skupinám a v žiadnom prípade nepripusťme, aby vo verejných funkciách pôsobili ľudia, ktorí podporujú a šíria mizogýniu a násilné prejavy.

S úctou

Jana Juráňová

Katarína Kucbelová

Zuzana Mojžišová

Alena Brindová

Mária Ferenčuhová

Nóra Ružičková

Mária Modrovich

Miroslava Kuľková

Juliana Sokolová

Eva Borušovičová

Verona Šikulová

Stanislava Chrobáková Repar

Dominika Moravčíková

Veronika Dianišková

Daniela Kapitáňová

Uršuľa Kovalyk

Ľuba Lesná

Veronika Kolejáková

Diana Mašlejová

Zuzana Husárová

Jana Micenková

Miroslava Ábelová

Anna Ondrejková

Lucia Piussi

Jana Bodnárová

Nicol Hochholczerová

Iveta Horváthová Škripková

Anna Grusková

Toňa Revajová

Mária Štefánková

Martina Sľúková

Oľga Gluštíková

Tamara Archlebová

Lenka Šafranová

Ivana Dobrakovová

Alexandra Salmela

Eva Luka

Elena Hidvéghyová-Yung

Tamara Archlebová

Tamara Šimončíková Heribanová

Monika Kompaníková

Valeria Schulczová

Barbora Hrínová

Natália Kuľková

Ivana Gibová

Tereza Oľhová

Zuzana Homolová

Zuzana Cigánová

Anna Siedykh

Slavka Liptáková

Gabriela Futová

Irena Brežná

Ľudmila Mičianová

Barbora Kardošová

Ružena Šípková

Katarína Mikolášová

Zuzana Líšková

Eva Bolemant

Jana H. Hoffstädter

Zuzana Uličianska

Zuzana Šmatláková

Hana Lasicová

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok