Vojna v polícii opäť pred súdom. Vypovedala bývalá šéfka inšpekčného tímu Oblúk Diana Santusová

včera 11:05 , Aktualizované: včera 19:48

Na Mestskom súde Bratislava I pokračoval v piatok (14. 2.) proces s policajným exprezidentom Petrom Kovaříkom, obžalovaným zo zneužívania právomoci verejného činiteľa v súbehu so zločinom marenia spravodlivosti. Prítomní boli traja svedkovia, medzi nimi aj vyšetrovateľka Diana Santusová, ktorá vo veci vypovedala.

Proces má pokračovať budúci týždeň v piatok (21. 2.) výsluchom ďalších svedkov.

Santusová, ktorá viedla vyšetrovací tím Oblúk ozrejmila, že tento tím bol založený na základe podnetu zo Slovenskej informačnej služby a jednej fyzickej osoby. V tíme sa podľa jej slov zhodli, že dôkazná situácia smeruje k zadržaniu troch civilných osôb, na čo udelil súhlas aj prokurátor.

"Neboli pravdivé mediálne informácie, že sa mali zadržať vyšetrovatelia alebo prokurátori. Podozrivých sa nepodarilo zadržať. Bolo zrejmé, že sa osoby dozvedeli, že má dôjsť k zadržaniu," ozrejmila Santusová.

Neskôr požiadala o predĺženie žiadosti na nasadenie síl. V Santusovej tíme sa podarilo zadržať Csaba Dömötöra.

"Po zadržaní Csaba D. veliteľ zásahu prijal hovor od veliteľa mobilnej zásahovej jednotky. Povedal, že musí ukončiť činnosť tímu a vrátiť sa do Sobraniec. Komunikovala som s veliteľom. Malo sa tak uskutočniť na základe pokynu policajného prezidenta. Veliteľ mi nevedel uviesť bližšie dôvody," opísala Santusová.

V tejto súvislosti poukázala aj na mediálne vyjadrenia policajného exprezidenta.

"Domnieval sa, že zásah smeruje proti prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry a vyšetrovateľom Národnej kriminálnej agentúry, tak zásah nemohol dopustiť," parafrázovala Petra Kovaříka.

Nevedel, proti komu zásah smeruje, tvrdí

Ako ďalej uviedla, protiprávnosť jeho konania vidí v tom, že nevedel proti komu zásah smeruje, nemal znalosť o dôkaznej situácii, ani nevedel čo hrozí zasahujúcim policajtom a aj napriek tomu vydal takýto príkaz zo svojej pozície.

Žiadosť o zásahovú jednotku nebola nikým odsúhlasená, tvrdí Kovařík

Obžalovaný Kovařík pred novinármi vyjadril názor, že z piatkovej výpovede Diany Santusovej je takmer jasné, že v čase predloženia alebo vydania žiadosti o zásahovú jednotku nebola nikým odsúhlasená. Rovnako je podľa neho nepochybné aj to, že bola schválená neoprávnenou osobou.

Obhajca Peter Kubina pre médiá podotkol, že predmetný policajný zásah, z ktorého zmarenia je exšéf polície obžalovaný, bol narýchlo robený, a to z dôvodu, že sa vyšetrovací tím Úradu inšpekčnej služby bál svojho vlastného zadržania.

"Bola to nejaká preventívna obrana, čo teda nie je zákonný dôvod neodkladnosti takejto akcie. Po druhé, takisto toto ešte nebolo úplne preukázané. Týmto dôkazom bolo preukázané, že vyšetrovací tím nemal nejakú konkrétnu vedomosť, kde sa tí ľudia nachádzajú, ktorých hľadali. My to vieme, kde sa tí ľudia nachádzali, len to ešte nebolo vykonané na hlavnom pojednávaní, preto sme to nejak detailne neriešili. Vrátime sa k tomu v čase, keď budú vykonané dôkazy, ktoré preukážu, kde boli konkrétne tí ľudia," priblížil Kubina.

Pozrite si zábery ta3 zo súdu:

Kovařík vypovedal vlani

Bývalého policajného prezidenta Petra Kovaříka v auguste 2021 obžalovali za to, že sa v čase, keď vrcholila tzv. vojna v polícii, postavil proti inšpekčnému tímu Oblúk, ktorý sa pokúšal o zadržanie osôb podozrivých z manipulovania výpovedí. Ako policajný prezident zásah prerušil, pretože podľa neho nespĺňal zákonné požiadavky.

Kovařík tvrdil, že konal v súlade so zákonom. Ešte vlani pred súdom podrobne popísal vznik tímu Očistec, ktorý sa venoval vyšetrovaniu významných osôb ako Norbert Bödör, Dušan Kováčik a Ľudovít Makó, a objasnil, ako sa čurillovci a inšpekcia do seba pustili.

Vojnu v polícii malo spustiť zadržanie Pčolinského

Zadržanie Pčolinského na politickej scéne vyvolalo silný otras. Podľa informácií od SIS sa objavili podozrenia, že čurillovci manipulovali svedkami v kľúčových prípadoch.

„Vojnu v polícii podľa mňa spustilo obvinenie vtedajšieho riaditeľa SIS (Vladimíra Pčolinského - poz. red.). Od tej chvíle sa začali podávať najskôr trestné oznámenia, potom prišli utajované skutočnosti,“ uviedol vtedy Kovařík.

V reakcii na tieto zistenia bol vytvorený tím Oblúk, ktorý mal za úlohu vyšetrovať tieto manipulácie.

Keď sa tím chystal zadržať svedkov spolupracujúcich s NAKA, zásah bol na hodinu a pol pozastavený rozhodnutím policajného prezidenta Kovaříka, ktorý údajne „dostal pokyn od ministra (vtedajšieho ministra vnútra Romana Mikulca - pozn. red.), aby preveril zákonnosť zásahu“.

Po preverení vysvitlo, že zásah bol vyžiadaný nezákonne.

Kovaříkove obavy

Kovařík mal obavy, že inšpekcia plánuje zatvoriť čurillovcov, ktorí chceli preverovať inšpekčný tím Oblúk pre podozrenie, že sabotuje ich vyšetrovanie. Inšpekcia ich však predbehla a obvinila zo zneužívania právomocí.

„Tím Diany Santusovej sa dozvedel z odposluchov v kanceláriách, že NAKA chce začať trestné stíhanie. Takže za to, za čo stíhajú čurillovcov, tak vlastne urobili to isté,“ uviedol vlani na súde bývalý policajný prezident.

Kovařík vtedy uviedol, že malo ísť o „pomstu prokuratúry“ voči jeho osobe, ktorá mu zničila kariéru.

Viac o výpovedi exšéfa polície si môžete prečítať tu:

Pozrite si archívnu reportáž z 23. novembra 2024 o tzv. Vojne policajtov pred súdom:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok