Mier, ktorý by bol kapituláciou, by bol zlou správou pre všetkých, uviedol Macron. Spochybnil Putina

dnes 06:45

Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred takým mierovým usporiadaním, ktoré by znamenalo kapituláciu Ukrajiny, a spochybnil, či je jeho ruský náprotivok Vladimir Putin úprimne pripravený uzavrieť trvalé prímerie v takmer tri roky trvajúcej vojne.

Macron
Foto: TASR/AP

Kapitulácia by bola zlá správa, uviedol Macron

Za Ukrajinu môže o mieri vyjednávať jedine jej prezident Volodymyr Zelenskyj, zdôraznila francúzska hlava štátu v rozhovore pre Financial Times, ktorý list zverejnil v noci na dnes a o ktorom informovala agentúra AFP.

„Mier, ktorý by bol kapituláciou, by bol zlou správou pre všetkých,“ vrátane Spojených štátov, varoval Macron s odvolaním sa na možný postup amerického prezidenta Donalda Trumpa, ak by začal rokovania o prímerí priamo s Putinom bez účasti Ukrajiny. Trump v stredu telefonicky hovoril o vojne zvlášť s Putinom a potom so Zelenským, načo poveril amerických predstaviteľov, aby začali rokovať o ukončení konfliktu.

„Jedinou otázkou v tejto fáze je, či je prezident Putin ochotný uzavrieť prímerie na úprimnom, trvalom a udržateľnom základe,“ uviedol Macron v rozhovore, ktorý poskytol britskému denníku v Elyzejskom paláci.

Macron zdôraznil, že jedine Ukrajina môže s Ruskom rokovať o otázkach svojej zvrchovanosti a územnej celistvosti. Nový americký minister obrany Pete Hegseth v stredu vyhlásil, že je "nerealistické" očakávať, že sa Ukrajina vráti k svojim hraniciam pred rokom 2014. Rusko, ktoré už v roku 2014 anektovalo Krym, začalo na Putinov príkaz nevyprovokovanú agresiu na Ukrajine vo februári 2022 a teraz si robí nárok na päť rôznou mierou okupovaných ukrajinských oblastí.

Rozhovor o budúcej bezpečnostnej architektúre

Francúzsky prezident v rozhovore tiež uviedol, že je potrebné, aby Európania spoločne zasadli k rokovaciemu stolu k rozhovorom o budúcej bezpečnostnej architektúre kontinentu.

„Je na medzinárodnom spoločenstve, so špecifickou úlohou Európanov, aby diskutovalo o bezpečnostných zárukách a v širšom zmysle o bezpečnostných pravidlách pre celý región. A tu musíme zohrať svoju úlohu,“ zdôraznil Macron.

Macron ako prvý štátnik spomenul možnosť vyslania pozemných jednotiek na Ukrajinu, aby v prípade prímeria zabezpečili jej bezpečnosť pred Ruskom, píše AFP. Nový šéf Pentagonu Hegseth naopak zdôraznil, že bude na Európanoch, aby našli "robustné" bezpečnostné záruky na udržanie "trvalého" mieru, a vylúčil nasadenie amerických vojakov na Ukrajine.

Pozrite si reportáž z 13. februára 2025 o Trumpovi a Putinovi:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok