Europoslanci: Mníchov 1938 sa opakuje. Trump ponúka Ukrajinu Putinovi, ako vtedy západní lídri Československo Hitlerovi
Americký prezident Donald Trump, ktorý rokoval so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom "o Ukrajine bez Ukrajiny", sa správa rovnako ako západní politici v Mníchove v roku 1938, keď "ponúkli Československo Hitlerovi na striebornom podnose", uviedol vo štvrtok (13. 2.) francúzsky europoslanec Raphaël Glucksmann na sociálnej sieti X. Podobne sa o Trumpovom telefonáte vyjadril podľa stanice CNN aj bývalý švédsky premiér Carl Bildt.
"Došli sme do toho bodu vojny, na ktorý Putin čakal po tom, čo mu zlyhal jeho plán na rýchle dobytie Kyjeva. Nejde však o kolaps ukrajinského frontu, ale západného zadného frontu... Vraciame sa do roku 1938. V Mníchove bolo Československo ponúknuté Hitlerovi bez predstaviteľov tejto krajiny. A teraz - Trump rokuje s Putinom... bez Ukrajiny a Európy," uviedol Raphaël Glucksmann z frakcie Progresívnej aliancie socialistov a demokratov (S&D).
Trump si s Putinom volal v stredu. Dohodli sa na tom, že okamžite začnú rokovania o ukončení vojny na Ukrajine a že sa vzájomne navštívia vo svojich krajinách, pripomína agentúra AFP.
Ukrajina rozbitá na kusy nie je prímerie
"Nemyslite si hlavne, že prímerie, v ktorom bude Ukrajina rozbitá na kusy, bude znamenať koniec vojny. Vstúpime tým len do druhej fázy vojny. A v tejto druhej fáze sa bude bojovať aj na území Európskej únie," Glucksmann.
Žiadna dohoda bez nás, odkazuje Zelenskyj USA a Rusku. Do mierových rokovaní žiada zapojiť aj Európu
![Žiadna dohoda bez nás, odkazuje Zelenskyj USA a Rusku. Do mierových rokovaní žiada zapojiť aj Európu](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/13/1170965/16x9-mini/zelenskyj.jpg?v=80699)
Analógiu s Mníchovom pripomenul aj Bildt. "Európanom to pripadá ako Mníchov - dvaja mocní lídri chcú mier a obetujú vzdialenú krajinu, o ktorej vedia tak málo... Veľa Európanov vie, ako tento príbeh skončil," povedal s odvolaním sa na dohodu z roku 1938, v ktorej západné mocnosti postúpili československé Sudety nacistickému Nemecku, aby sa vyhli konfliktu.
Potreba účasti Európy a Ukrajiny
Potreba, aby "Ukrajina a Európa boli súčasťou akéhokoľvek rokovania" vyzdvihli v spoločnom vyhlásení aj Francúzsko, Nemecko, Poľsko, Taliansko, Španielsko a Európska komisia.
Tieto štáty tiež Trumpa varujú, že "spravodlivý a trvalý mier na Ukrajine je nevyhnutnou podmienkou pre silnú transatlantickú bezpečnosť", píše CNN.
Pozrite si tiež reportáž o telefonáte Trumpa s Putinom: