Clá proti clám. Trump zavádza recipročné opatrenia voči krajinám, ktoré zaťažili americký dovoz

včera 22:52 , Aktualizované: dnes 07:32

Americký prezident Donald Trump oznámil, že v stredu podpíše dekrét o zavedení recipročných ciel na všetky krajiny, ktoré zavádzajú clá na dovoz z USA. Informovala o tom agentúra Reuters.

Recipročné clá majú odrážať úroveň ciel, ktoré iné krajiny uplatňujú na dovážaný tovar z USA.

„Možno to urobím neskôr, alebo zajtra ráno, ale podpíšeme recipročné doložky,“ vyhlásil v stredu (12. 2.) novinárom v Oválnej pracovni.

Trump: Ako oni na nás, tak my na nich

„Je čas na reciprocitu,“ povedal Trump tento týždeň členom médií. „Toto slovo budete teraz počuť často. Recipročné. Ak oni zavedú clá na nás, my zavedieme clá na nich,“ citovala šéfa Bieleho domu agentúra AP.

Týmto krokom by Trump splnil svoj dlhodobý sľub, že zavedie clá na väčšinu dovážaného tovaru. V minulosti sa vyjadril, že sa chce vrátiť do 90. rokov minulého storočia, keď boli clá na dovážaný tovar dominantným zdrojom štátnych príjmov, uviedla AP.

Podľa amerického federálneho úradu pre sčítanie ľudu predstavoval celkový dovoz do krajiny v minulom roku 4,1 miliardy dolárov (takmer 4 miliardy eur).

Pozrite si reportáž o tom, ako je podľa USA návrat ukrajinských hraníc nereálny:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok