Po Santorini sa otriasa aj ďalší ostrov. Seizmológovia sa mýlili, zemetrasenie nepoľavuje, presúva sa
Grécka vláda kvôli zemetraseniu vyhlásila stav núdze na ostrove Amorgos v Egejskom mori. Informovala o tom agentúra AP. Od minulého týždňa panuje mimoriadny stav kvôli otrasom tiež na neďalekom ostrove Santorini, ktorý od začiatku tohto mesiaca opustilo vyše 11 000 ľudí.
![Amorgos grécko](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/12/1170701/16x9-big/amorgos-grecko.jpg?v=16791)
Núdzový stav na viacerých ostrovoch
Mimoriadna situácia bude na Amorgu platiť od stredy, vďaka čomu budú úrady môcť rýchlo poskytnúť zdroje a nasadiť záchranné zložky, napísala AP.
Minulý štvrtok bol stav núdze vyhlásený na Santorini, ktorý - rovnako ako ostrovy Ios a Anafi - zasiahli tisíce nezvyčajných otrasov. Vláda tam mobilizovala hasičské zbory, políciu aj pobrežnú stráž.
Grécky ostrov Santorini zasiahlo najväčšie zemetrasenie od začiatku januára. Otrasy bolo cítiť až v Aténach
![Grécky ostrov Santorini zasiahlo najväčšie zemetrasenie od začiatku januára. Otrasy bolo cítiť až v Aténach](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/11/1169951/16x9-mini/grecko-santorini.jpg?v=21988)
Seizmológovia sa mýlili
Odborníci dúfali, že zemetrasenie v súostroví Kyklady, kde sa Amorgos so Santorini nachádza, poľaví. Sila otrasov okolo piatich stupňov ich ale presvedčila o opaku. Seizmológovia si tiež všimli, že epicentrum otrasov sa presúva čoraz viac na sever k Amorgu, napísala agentúra.
Grécka agentúra AMNA minulý štvrtok uviedla, že oblasť okolo Santorini či Amorgu postihlo od 26. januára do 4. februára viac ako 7700 zemetrasení, z toho vyše 1300 len 4. februára. Zatiaľ najsilnejšie otrasy, o sile 5,2 stupňa, tam boli zaznamenané minulú stredu večer a podľa agentúry DPA ich pocítili aj ľudia na Kréte či v horných poschodiach niektorých budov v Aténach, ktoré sú od Santorini vzdialené asi 230 kilometrov.
Santorini opustila už väčšina obyvateľov: