Prevencia proti chrípke nie je len o očkovaní. Ak ste chorí, noste rúško, nie je to hanba, radí lekár
Slovensko aktuálne čelí zvýšenému výskytu chrípky a iných respiračných ochorení. Na situáciu už reagujú nemocnice zákazmi návštev a odborníci upozorňujú na dôležitosť prevencie. V rozhovore pre ta3 všeobecný lekár pre dospelých Marián Šóth vysvetlil, ako chrípka ovplyvňuje zdravie, komu hrozí vyššie riziko komplikácií a ako ju odlíšiť od bežného prechladnutia.
Chrípka sa presunula na dospelých, pacienti hlásia ťažký priebeh
Podľa Mariána Šótha je nárast prípadov v posledných týždňoch zreteľný, pričom šírenie ochorenia už nepostihuje len deti, ale aj ich rodičov a starých rodičov.
„Vnímame, že chrípková epidémia sa presunula do dospelej populácie. Deti, ktoré boli v kolektívoch, vírus preniesli na svojich príbuzných,“ vysvetlil.
Chrípku podľa neho netreba podceňovať, keďže môže vyvolať vážne komplikácie, najmä u pacientov s oslabenou imunitou či chronickými ochoreniami.
„Mal som pacientov, ktorí mali ťažké poškodenie srdcového svalu v dôsledku chrípky. Okrem respiračných problémov môže vírus ovplyvniť aj tráviaci trakt či spustiť zápalové ochorenia kĺbov,“ upozornil lekár.
Chrípková epidémia naberá na sile. V Banskej Bystrici zatvárajú školy, ďalšie sa môžu pridať
Prevencia: Rúška, očkovanie a ohľaduplnosť
Odborník pripomína, že preventívne opatrenia známe z pandémie zostávajú účinné aj dnes.
„Ak má človek respiračné ochorenie, nosenie rúška alebo respirátora nie je hanba. Chránime tým ostatných,“ zdôraznil. Podobne dôležitá je podľa neho izolácia chorých, aby sa vírus ďalej nešíril.
Očkovanie proti chrípke už v tejto sezóne neodporúča, keďže vakcínu je ideálne podať na jeseň. „Tí, ktorí očkovanie nestihli, si musia počkať na novú chrípkovú sezónu. Očkovanie je dôležité najmä pre rizikové skupiny, ako sú seniori, pacienti s cukrovkou, astmou či kardiovaskulárnymi ochoreniami,“ vysvetlil Šóth.