Trump pripustil, že Ukrajina by raz mohla byť "ruská". Zároveň od nej požaduje prístup ku vzácnym kovom

dnes 08:35 , Aktualizované: dnes 09:04

Americký prezident Donald Trump pripustil možnosť, že Ukrajina môže byť jedného dňa "ruskou". Zároveň zopakoval, že chce, aby Spojené štáty získali výmenou za pomoc Ukrajine vo vojne proti Rusku prístup ku kovom vzácnych zemín na jej území. Trump to vyhlásil v pondelkovom rozhovore pre televíziu Fox News.

Trump Zelenskyj.jpg
Foto: TASR/AP

Podľa webu amerického ministerstva obrany ale doterajšia bezpečnostná pomoc pre Ukrajinu zo strany USA predstavuje 67 miliárd dolárov.

Možno uzavrie, možno neuzavrie dohodu

„Možno uzavrie dohodu, možno neuzavrie dohodu. Možno bude raz ruská, alebo možno nebude raz ruská,“ povedal o Ukrajine Trump, ktorý v predvolebnej kampani sľuboval, že vojnu ukončí za 24 hodín po nástupe do úradu.

Zopakoval, že konflikt na Ukrajine by sa nezačal, ak by on zostal vo funkcii aj po svojom prvom funkčnom období, „keby voľby neboli zmanipulované“. Rovnako by - podľa Trumpa - nedošlo ani k útoku na ozbrojených militantov palestínskeho hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra 2023.

Americký prezident okrem toho v pondelok potvrdil, že Keith Kellogg, ktorý má na starosti vypracovanie plánu na ukončenie konfliktu s Ruskom, čoskoro odcestuje na Ukrajinu. Podľa zdrojov agentúry AFP z kancelárie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského by tam mal pricestovať 20. februára.

Ten v pondelok opätovne vyzval na účinné bezpečnostné záruky pre Ukrajinu. „Bezpečnosť ľudí, bezpečnosť nášho štátu, bezpečnosť ekonomických vzťahov ...nielen pre Ukrajinu, ale pre celý slobodný svet,“ vyhlásil a podotkol, že o tom všetkom sa práve teraz rozhoduje.

Za pomoc Ukrajine žiada vzácne kovy

V rozhovore tiež vyhlásil, že od Kyjeva za pomoc Ukrajine žiada ekvivalent 500 miliárd dolárov v kovoch vzácnych zemín používaných najmä v elektronike.

„Dáme tam všetky tie peniaze a ja hovorím, že ich chcem späť. A povedal som im, že chcem ekvivalent, napríklad vo forme vzácnych hornín v hodnote 500 miliárd dolárov,“ uviedol Trump.

„A oni s tým v podstate súhlasili, takže sa aspoň necítime ako hlupáci,“ doplnil.

Pôvodne takúto dohodu vlani na jeseň navrhol prezident Zelenskyj ako súčasť svojho plánu na posilnenie pozície Kyjeva na budúcich rokovaniach s Moskvou.

Ukrajina by si takto zaistila, že jej najväčší spojenec nezmrazí svoju vojenskú podporu. Tento nápad sa objavil v čase, keď je celosvetovo čoraz ťažšie získať spoľahlivý a neprerušovaný prístup ku kriticky dôležitým minerálom.

Ako došiel k sume 500 miliárd dolárov, nie je zrejmé. Podľa nemeckého hospodárskeho inštitútu IfW zatiaľ USA poskytli Ukrajine vojenskú, finančnú a humanitárnu pomoc v celkovej výške okolo 88 miliárd dolárov.

Prvky vzácnych zemín na Ukrajine sú z veľkej časti nevyužité kvôli vojne a kvôli štátnej politike regulujúcej nerastný priemysel. Ukrajina nemá nateraz ani plány na rozvoj ťažby vzácnych zemín.

Bohatstvo nerastných surovín

Náleziská nerastných surovín sa nachádzajú po celej Ukrajine a sú zrejme pomerne bohaté. Zásoby titánu - kľúčového komponentu pre letecký, lekársky a automobilový priemysel - patria medzi najväčšie v Európe. Ukrajina má tiež jedny z najväčších známych európskych zásob lítia, ktoré je potrebné na výrobu batérií, keramiky a skla.

AP vo svojej správe pripomína, že Európska komisia identifikovala Ukrajinu ako potenciálneho dodávateľa pre viac ako 20 kritických surovín a dospela k záveru, že vstup krajiny do EÚ by mohol posilniť európske hospodárstvo.

Podrobnosti o akejkoľvek dohode v tejto veci sa pravdepodobne vyvinú na stretnutiach amerických a ukrajinských predstaviteľov. Zelenskyj a Trump budú zrejme o tejto téme diskutovať, keď sa osobne stretnú, doplnila AP.

Pozrite si reportáž zo 6. februára 2025 o výmene zajatcov medzi Ukrajinou a Ruskom:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok