Obchodná vojna USA proti zvyšku sveta? Trump zavádza 25-percentné clá na oceľ a hliník, EÚ plánuje odvetu

dnes 06:30 , Aktualizované: dnes 12:27

Americký prezident Donald Trump oznámil zavedenie 25-percentných ciel na dovoz ocele a hliníka do Spojených štátov. Podrobnosti na svojom webe v pondelok večer oznámil Biely dom. Trump uviedol, že clá sa budú vzťahovať na všetky krajiny, neskôr však pripustil, že zváži výnimku pre Austráliu.

Donald Trump
Foto: TASR/AP

Nová fáza obchodnej vojny

AFP uvalenie cla na oceľ a hliník označila za novú fázu obchodnej vojny, vedenej americkým prezidentom proti zvyšku sveta.

Európska únia bude reagovať, ak Spojené štáty zavedú clá na dovoz ocele a hliníka, oznámila v pondelok v predstihu Európska komisia.

„Uloženie ciel by bolo nezákonné a ekonomicky kontraproduktívne,“ napísala únijná exekutíva vo svojom vyhlásení.

„Zavedením ciel by USA zdanili svojich vlastných občanov, zvýšili by náklady podnikania a podporili infláciu. Clá navyše zvyšujú ekonomickú neistotu a narúšajú efektivitu a integráciu globálnych trhov,“ dodala.

Najhorší možný scenár

Európska komisia pracuje na príprave adekvátnych protiopatrení po zavedení nových ciel zo strany Spojených štátov. Európska únia chce čo najlepšie ochrániť svoje podniky, občanov a spotrebiteľov. Uviedol to v utorok doobeda eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič počas vystúpenia pred poslancami Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

„Ľutujeme, že došlo k zavedeniu týchto taríf, ktoré nemajú žiadne opodstatnenie a sú ekonomicky kontraproduktívne. Narušujú hlboko integrované výrobné reťazce, ktoré EÚ a USA spoločne vytvorili, sú zlé pre podnikanie a obchod, zvýšia ceny spotrebiteľom a zvýšia infláciu,“ opísal situáciu pred europoslancami.

Slovenský eurokomisár skonštatoval, že nové americké clá majú negatívny efekt pre celosvetový obchodný systém a je to ten najhorší možný scenár, aký mohol nastať. Zdôraznil, že EÚ bude chrániť svoje záujmy.

„Momentálne hľadáme spôsoby, ako čo najvyvážanejšie zareagovať a chrániť naše podniky, pracovníkov a spotrebiteľov,“ odkázal Šefčovič. Priznal, že situácia, ktorá nastala, "nie je náš preferovaný scenár", ale ako dodal, EÚ je ochotná viesť dialóg s americkou stranou, rokovať a nájsť čo najlepšie riešenie pre obe strany.

EÚ reaguje

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyhlásil, že EÚ stále čaká na formálne oznámenie o nových clách zo strany Spojených štátov, ale že na každý takýto krok bude reagovať odvetnými opatreniami.

„Každý, kto zavedie clá, musí počítať s proticlami,“ uviedol kancelár podľa agentúry Reuters na predvolebnom stretnutí na severe Nemecka.

Nemcov varoval, že krajinu čakajú ťažké časy, zároveň ale sľúbil, že ich Nemecko zvládne. Scholz rovnako vylúčil akúkoľvek povolebnú spoluprácu s krajnou pravicou a kritizoval plány opozičnej konzervatívnej únie CDU / CSU.

„Ak nám USA nedajú žiadnu inú možnosť, potom na to Európska únia bude jednotne reagovať,“ uviedol Scholz. Ako najväčší trh sveta s 450 miliónmi obyvateľov podľa neho na to má EÚ silu.

„Dúfam ale, že zostaneme bludné cesty ciel a proticiel ušetrení. Obchodné vojny pripravujú v konečnom dôsledku o blahobyt obe strany,“ dodal.

„Je to Európska komisia, kto určí, ktoré sektory budú predmetom odvetných opatrení,“ povedal francúzsky minister zahraničia Jean-noël Barrot televízii TF1.

„Donald Trump už to urobil v roku 2018, a my sme na to zareagovali. Zareagujeme zase,“ dodal.

Trump zaviedol clá už za svojho prvého funkčného obdobia. Vtedy sa vývoz týchto surovín z EÚ do USA znížil na polovicu, pripomenula agentúra DPA.

Pozrite si reportáž z 5. februára 2025 o Trumpovom pláne vlastniť Pásmo Gazy:

Strana 2 / 2
zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok