Muchy v nemocniciach ohrozujú životy. Prenášajú baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám, varuje štúdia
Muchy poletujúce po nemocničných izbách môžu roznášať baktérie, ktoré sú odolné voči antibiotikám. Tvrdí to nový výskum z Nigérie, o ktorom informoval server The Guardian.
![mucha na človeku.jpg](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/10/1169377/16x9-big/mucha-na-cloveku-jpg.jpg?v=70461)
Antibiotická rezistencia baktérií, ktoré môžu byť odolné aj voči „antibiotikám poslednej záchrany“ určeným na liečbu veľmi závažných chorôb, predstavuje podľa štúdie celosvetovú hrozbu. Do konca roku 2050 by kvôli tomu mohlo zomrieť viac ako 39 miliónov ľudí.
Vedci z Nigérie a z Oxfordského inštitútu Ineos pre antimikrobiálnu rezistenciu (IOI) študovali pomocou lepkavých pascí 1 396 múch z ôsmich nemocníc v šiestich afrických mestách.
Výsledky testov odhalili, že muchy nesú až 17 rôznych druhov baktérií, vrátane zlatého stafylokoka, ktorý je častou príčinou nemocničných infekcií. Veľká časť baktérií nájdených na tele múch mala gény, ktoré vedci spájajú s antimikrobiálnou rezistenciou.
"Paracetamolová" výzva zaplavila sociálne siete. Otrava môže prebiehať bez príznakov a skončiť smrťou
!["Paracetamolová" výzva zaplavila sociálne siete. Otrava môže prebiehať bez príznakov a skončiť smrťou](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/09/1169083/16x9-mini/lieky.jpg?v=90448)
Z dôvodu povahy výskumu nemožno potvrdiť s istotou, že to sú len muchy, ktoré rezistentné baktérie šíria. Spoluautorka výslednej štúdie Chioma Achiová však považuje zistenia svojho tímu za „veľmi znepokojujúce“, informuje The Guardian.
Ohrozené sú najmä tropické oblasti
Muchy totiž podľa tejto štúdie môžu slúžiť ako katalyzátory pre antibiotickú rezistenciu v nemocničných zariadeniach v tropických chudobných krajinách, kde sa hmyz hojne vyskytuje.
„Muchy sú koprofágne, čo znamená, že sa živia výkalmi iných živočíchov. Ak obsahujú exkrementy infekciu, muchy ju preberú a môžu ju tak roznášať po okolí, ktoré zdieľajú s ľuďmi tým, že pristanú na nemocničnom vybavení, nechránenom povrchu, alebo dokonca na jedle,“ vysvetlila Achiová.
Horúčavy budú mať katastrofálne následky. Do konca storočia môže v Európe zomrieť až 2,3 milióna ľudí, varujú vedci
![Horúčavy budú mať katastrofálne následky. Do konca storočia môže v Európe zomrieť až 2,3 milióna ľudí, varujú vedci](https://www.ta3.com/cdn/2025/01/28/1163961/16x9-mini/teplo-klima.jpg?v=64924)
Podobne sa k výsledkom štúdie stavia aj Kirsty Sandsová, ktorá sa na výskume tiež podieľala. Zdôrazňuje, že muchy môžu ohrozovať pacientov, ktorí v nemocnici ležia.
Výskum v Nigérii nadväzoval na štúdiu z pakistanskej nemocnice, ktorá zistila, že mravce, pavúky, muchy a šváby nesú na svojich telách baktérie, ktoré sú odolné voči viacerým druhom liekov, a že existuje súvislosť medzi týmito baktériami a baktériami nájdenými u pacientov v mieste infekcie.
Tím plánuje ďalší výskum s cieľom zistiť, či siete proti hmyzu na oknách a okolo postelí môžu obmedziť mieru antibiotickej rezistencie.