Voľby v jednom z najchudobnejších regiónov Európy: Kosovo si vyberá parlament, zavážia hlasy nerozhodných
V Kosove sa v nedeľu (9. februára) otvorili volebné miestnosti a dva milióny voličov rozhodujú o zložení parlamentu. Volebné miestnosti sa zatvárajú o 19-tej hodine a prvé výsledky sa očakávajú ešte už večer.
Volebné odhady (exit polls) budú pravdepodobne k dispozícii okamžite po zatvorení volebných miestností. Informujú agentúry AFP a DPA.
Kurti favoritom volieb, menšiny majú vyhradené kreslá
Za favorita volieb sa považuje ľavicovovo nacionalistická strana Vetëvendosje (Sebaurčenie - VV) premiéra Albina Kurtiho. Podľa predvolebných prieskumov však pravdepodobne nezíska nadpolovičnú väčšinu.
Jej hlavnými súpermi sú stredopravá Demokratická strana (PDK) a centristická Demokratická strana Liga Kosova (LDK).
Slovenskí vojaci opäť v Kosove a Lotyšsku. Vláda schválila vyslanie do misií NATO (+prehľad prerokovaných návrhov)
![Slovenskí vojaci opäť v Kosove a Lotyšsku. Vláda schválila vyslanie do misií NATO (+prehľad prerokovaných návrhov)](https://www.ta3.com/cdn/2025/01/06/1154955/16x9-mini/robert-fico-vlada.jpg?v=16538)
Desať zo 120 parlamentných kresiel je vyhradených pre etnických Srbov a 10 pre ostatné menšinové skupiny. Kosovo je jeden z najchudobnejších regiónov v Európe a od roku 2011 z neho emigrovalo približne 12 percent obyvateľstva.
V časoch Juhoslávie malo štatút autonómnej oblasti s prevahou etnických Albáncov.
Miestne úrady v posledných mesiacoch fakticky zakázali používanie srbského dinára, zatvorili banky a pošty, kde sa vyplácali srbské dôchodky, obmedzili tiež srbské doklady a evidenčné značky na autách.
Napätie v Kosove rastie, EÚ a USA zasahujú
Obyvateľstvo etnických Srbov v severnom Kosove sa preto viackrát postavilo proti rozhodnutiam vlády v Prištine. Stupňuje to napätie so susedným Srbskom.
Ako sprostredkovateľ medzi nimi pôsobí EÚ a USA. Osobitným zástupcom EÚ pre Dialóg medzi Belehradom a Prištinou (Kosovom a Srbskom) je slovenský diplomat a expolitik Miroslav Lajčák.
Kosovo v roku 2008 jednostranne vyhlásilo nezávislosť. Oficiálne orgány Srbska to odmietli a považujú ho naďalej za súčasť srbského územia. Nezávislosť doteraz uznala zhruba polovica zo 193 členských štátov OSN. V rámci EÚ nezávislosť neuznáva Slovensko, Cyprus, Grécko, Rumunsko a Španielsko.