AI vstupuje do onkológie. Prelomová aplikácia môže pomôcť tisícom pacientov, aj vám

Onkologické ochorenia sú druhou najčastejšou príčinou úmrtí u nás. Aj preto sa čoraz častejšie skloňuje pomoc umelej inteligencie v zdravotníctve a pretláča sa aj do onkológie. Nová špeciálna aplikácia, ktorá môže zachrániť tisícky životov, by sa k pacientovi mohla dostať do konca roka.

Paradoxne, aj keď výskyt onkologických ochorení na Slovensku nie je vysoký, okolo štyroch percent, v úmrtnosti na rakovinu sme na tých vyšších priečkach v rámci Európy.

Podľa odborníkov zmena manažmentu liečby už zachytených pacientov by mohla tento trend zvrátiť. Umelá inteligencia vie proces spresniť a zefektívniť celý proces, od diagnostiky až po spôsob liečby.  

"Napíše mu chorobopis, vypíše mu recept, nájde špecialistu," ozrejmil onkológ a autor projektu Štefan Korec. "Áno, AI má čo povedať v medicíne," myslí si IT špecialista Ondrej Macko.

Aplikáciu by si môže stiahnuť každý pacient Jej súčasťou budú aj bezpečnostné prvky na ochranu osobných údajov. Pacient sa však nemusí obávať, že by verdikt určovala práve umelá inteligencia.

"Nie, pacient sa nemusí báť, vždy tam bude lekár, len mu pomôže nájsť riešenia, efektívne a bez čakania," vysvetlil autor projektu.

"AI len pomôže určiť smer, lekár pozná pacienta, jeho históriu, stav, takže on musí rozhodnúť," doplnil IT špecialista .

Skrátia sa čakacie lehoty

Problémom v zdravotníctve sú dlhé čakacie lehoty na vyšetrenie či k špecialistom. Podľa štatistík priemerný čas od obvodného lekára až po liečbu onkologického pacienta môže trvať až tri mesiace.

Zavedením umelej inteligencie by sa tento čas výrazne skrátil. A práve ona by mohla mohla ročne pomôcť až 4 000 pacientom. "Skráti sa na 80 dní," hovorí autor projektu.

Umelá inteligencia a určite aj v zdravotníctve bude témou budúcotýždňového samitu aj v Paríži. Okrem hláv štátov bude na ňom tisíc zástupcov občianskej spoločnosti z približne sto krajín.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok