Tatranská akadémia z Popradu zabodovala. Patrí medzi top odborné školy na Slovensku
Aktuálny rebríček INEKO o kvalite stredných škôl ukázal, že aj v regiónoch sa študenti a ich učitelia majú čím chváliť. Spomedzi odborných škôl na východe Slovenska najlepšie obstála popradská Tatranská akadémia. V celoslovenskom rebríčku obsadila tretie miesto. Podľa tamojších pedagógov tajomstvom úspechu je ochota školy neustále sledovať potreby pracovného trhu a prispôsobovať sa im.
Tretie miesto v rebríčku Ineko vlastne učiteľov a študentov neprekvapilo. Rovnakú priečku obsadili aj v roku 2020. Dva nasledujúce roky boli v celoslovenskom rebríčku dokonca prví a vlani obsadili druhé miesto.
“Úprimne? Trocha ma mrzelo, že to nebolo trocha vyššie. Druhé alebo prvé miesto je stále lepšie, ako to tretie,” povedal učiteľ Ján Kovalčík.
“Samozrejme, je to o tom, ako tí učitelia pristupujú k žiakom,”povedala študentka Bianka Jakubcová.
“Chceme byť tí, ktorí ich budú niekam viesť, ktorí im ukážu možné cesty životom a ktorí ich budú vedieť pozitívne nasmerovať,” uviedol učiteľ Ján Kovalčík.
“Spolupracujeme so zamestnávateľmi a snažíme sa pýtať aj našich absolventov,” povedala riaditeľka Tatranskej akadémie Beáta Mitická.
V tejto škole nemajú svoje triedy žiaci, ale učitelia
Fórom pre hľadanie takejto spätnej väzby sú aj konferencie, ktoré spoluorganizujú samotní žiaci. V piatok usporiadali už štvrtú.
“A inovujeme. Inovujeme a inovujeme, snažíme sa každý rok priniesť niečo nové,” povedala riaditeľka Tatranskej akadémie.
Svoje o tom vie učiteľ informatiky Ján Kovalčík. To, čo učil pred piatimi rokmi, už patrí skôr do učebníc dejepisu.
“Ešte sme v podstate nemali rok, keď by sme nemuseli prerábať nejaký predmet obsahovo alebo predmet pridávať,” dodal učiteľ.
V Tatranskej akadémii zareagovali aj na hrozby súčasnej doby. Vyučovať začali kybernetickú bezpečnosť.
“Asi je to dosť vážne. Budeme potrebovať čím ďalej, tým viac špecialistov v tejto oblasti,” uviedla riaditeľka.
“Som prvým absolventom najnovšieho študijného odboru. Robili sme napríklad reálne kybernetické útoky a učili sa brániť proti nim,” povedal študent Vladislav Mitický.
Mimochodom, v tejto škole nemajú svoje triedy žiaci, ale učitelia. Študenti teda trávia každú hodinu v inej učebni a čas prestávok je vlastne možnosťou pre dokonalú sociálnu interakciu v spoločných priestoroch.
“Je to podľa mňa vynikajúce. Takýmto spôsobom si vytvárame určité medziškolské vzťahy medzi inými odbormi, medzi ročníkmi a sme potom taká jedna veľká rodina,” dodala študentka Gabriela Kvasnicová.
V Beckove otvorili prvé komunitné centrum pre dospelých autistov. Pomáha im rozvíjať samostatnosť v rodinnom prostredí
![V Beckove otvorili prvé komunitné centrum pre dospelých autistov. Pomáha im rozvíjať samostatnosť v rodinnom prostredí](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/08/1168753/16x9-mini/182203pomoc-autistom-2509170-jpg.jpg?v=12347)
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac![](/ta3static/images/mreporter/mreporter-image.png?1b1a78)