Musk sa zhostil nového úradu naplno. Jeho "demolačné komando" tvoria ľudia s pochybnou minulosťou

dnes 05:45

Dlhoročný spolupracovník miliardára Elona Muska, skúsení bezpečnostní technici alebo 19-ročný Muskov fanúšik vystupujúci na internete ako "Big Balls". To je tím, ktorý vytvoril americký prezident Donald Trump s cieľom zefektívniť federálnu vládu.

trump musk
Foto: TASR/AP

Podľa zistené amerických médií ho tvoria prevažne ľudia s väzbami na Muskove spoločnosti a mladí muži, ktorí majú niekedy len 20 rokov. Jeden z nich už projekt opustil, keď ho denník The Wall Street Journal (WSJ) spojil s rasistickými príspevkami na internete.

Vynucovanie tajných informácií a zastrašovanie úradníkov

V posledných dňoch ľudia z tímu známeho ako Úrad pre efektívnosť vlády (skrátene DOGE) prenikali do rôznych zložiek štátnej správy a vynucovali si prístup k predtým prísne stráženým informáciám alebo platobným systémom.

Trump na čelo tejto iniciatívy vymenoval miliardára Muska, ktorý sa na sociálnej sieti X pochválil, že DOGE „vymazáva“ celé úrady a byrokraciu dáva do „drvičky“. Podľa médií je Muskova pozícia bezprecedentná v histórii USA a prináša bezprecedentný konflikt záujmov vzhľadom na aktivity jeho spoločností ako SpaceX a Tesla.

Biely dom síce vyzdvihuje Muska ako experta na úsporné opatrenia, ale bližšie nešpecifikuje činnosť jeho tímu ani totožnosť jeho členov. Denník New York Times (NYT) tento týždeň opísal, že títo ľudia boli neznámi aj mnohým federálnym zamestnancom, keď sa začali objavovať vo vládnych úradoch krátko po Trumpovej inaugurácii.

„Je to naozaj niečo výnimočné. Títo spojenci Muska robia rozhovory s ľuďmi z rôznych agentúr a pýtajú sa ich: Čo ste v poslednom čase robili?“ povedal v podcaste reportér Jonathan Swan. „A keď sa ich federálni zamestnanci spýtajú 'no a kto ste vy ?', v niektorých prípadoch odmietnu uviesť svoje meno... alebo povedia len svoje krstné meno,“ pokračoval.

Muskovo demolačné komando

Viac ako 20 členov DOGE vymenovala vo štvrtok (6. 2.) investigatívna skupina ProPublica v texte s titulkom „Demolačné komando Elona Muska“. Na zozname sa nachádza viacero ľudí, ktorí predtým pracovali na niektorom z Muskových projektov, napríklad výkonný riaditeľ spoločnosti Boring Company a jeho dlhoročný spolupracovník Steve Davis a výkonný riaditeľ spoločnosti SpaceX Brian Bjelde. Na zozname sú aj právnici, bankári a ľudia so skúsenosťami s prácou pre vládu, napríklad 36-ročný Justin Monroe, ktorého ProPublica opisuje ako „skúseného odborníka na informačnú bezpečnosť“ a bývalého dôstojníka amerického námorníctva.

Médiá na čele s časopisom Wired zároveň už niekoľko dní opisujú, že v tíme prestavby federálnej vlády je aj niekoľko mladých programátorov alebo stážistov zo spoločností ako X a Meta. Patrí medzi nich aj 19-ročný Edward Coristine, ktorý je čerstvým absolventom strednej školy a pred nástupom do DOGE strávil niekoľko mesiacov v Muskovej spoločnosti Neuralink. Za posledné štyri roky založil podľa Wired najmenej päť rôznych spoločností v USA a vo Veľkej Británii, pričom na internete vystupuje pod prezývkami Big Balls alebo edwardbigballer.

Dnes je Coristine podľa časopisu uvedený ako „expert“ na Úrade personálneho manažmentu (OPM), ktorý dohliada na personálne otázky v celej vláde. Študentské noviny na Northeastern University v Bostone, kde na jeseň nastúpil, tento týždeň citovali jeho priateľa, ktorý povedal, že Musk je mladíkovým idolom.

Propagátori rasizmu s nejasnými previerkami

Pozornosť médií priťahuje aj 25-ročný Marko Elez, ktorý podľa portálu Wired získal prístup do mimoriadne citlivého systému ministerstva financií na rozdeľovanie peňazí daňových poplatníkov. V jeho teraz už vymazanom profile na LinkedIn sa podľa ProPublica uvádza, že v posledných rokoch pracoval najprv pre SpaceX a potom pre X.

V DOGE dlho nevydržal, keďže podľa štvrtkovej správy WSJ z tímu odstúpil. Noviny predtým spojili Eleza s už vymazaným profilom na platforme X, ktorý „propagoval rasizmus a eugeniku“. „Len tak mimochodom, bol som rasista ešte predtým, ako to bolo cool,“ stálo podľa WSJ v jednom z minuloročných príspevkov na účte, ktorý v istej fáze niesol používateľské meno marko_elez. Biely dom nezverejnil podrobnosti o dôvode Elezovho odchodu a samotný Elez nereagoval na žiadosti WSJ o komentár.

V súčasnosti nie je jasné, koľko ľudí celkovo pôsobí pod hlavičkou DOGE ani akými previerkami prechádzajú. Minister financií USA Scott Bessent v novom rozhovore označil členov projektu spojených s jeho úradom za „vysoko kvalifikovaných odborníkov“ a dodal, že to „nie je to žiadna banda bezdomovcov, ktorí by pobehovali okolo a robili rôzne veci,“ povedal.

Pozrite si reportáž o Muskovom prístupe k tajným záznamom zo 7. februára 2025:

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok