Panama poprela tvrdenia USA: Americké vládne lode nemajú bezplatný prístup do prieplavu

včera 22:35

Panama vo štvrtok poprela tvrdenie americkej diplomacie, že americké vládne lode môžu zadarmo využívať Panamský prieplav. Panamský prezident José Raúl Mulino označil správu za úplne nepravdivú. Zmenu poplatkov poprela aj správa prieplavu. Americký minister zahraničia Marco Rubio označil poplatky za absurdné, píšu agentúry. Kvôli tejto dôležitej obchodnej vodnej ceste vyvíja na Panamu nátlak americký prezident Donald Trump.

Panama
Foto: TASR/AP

"Americké vládne plavidlá môžu plávať Panamským prieplavom bez poplatku, čo americkej vláde ročne ušetrí milióny dolárov," oznámilo na sociálnej sieti X americké ministerstvo zahraničia.

"Vyhlásenie amerického ministerstva zahraničia úplne popieram, pretože sa zakladá na niečom, čo je úplne nepravdivé," uviedol na tlačovej konferencii prezident Mulino. Dodal, že takýto postup amerických úradov nemožno tolerovať. Panama podľa neho odmieta ďalej rozvíjať vzťahy s USA "na základe klamstiev a neprávostí".

Platenie za tranzit

Správa Panamského prieplavu, na ktorú dohliada panamská vláda, oznámenie americkej diplomacie tiež poprela. Vo vyhlásení, z ktorého cituje agentúra AFP, uviedla, že ako úrad, ktorého právomocou je určovať výšku poplatkov za využitie kanálu, "nerobila žiadne zmeny" pri týchto poplatkoch.

Podľa agentúry Reuters dala správa najavo, že bude "ochotná nadviazať dialóg s príslušnými americkými činiteľmi ohľadom tranzitu amerických vojnových lodí".

Rubio vo štvrtok na tlačovej konferencii zopakoval svoje výhrady k platbe za tranzit amerických vojenských lodí. "Považujem za absurdné, že musíme platiť za tranzit oblasťou, ktorú musíme chrániť v prípade konfliktu," povedal Rubio. Podľa neho povinnosť chrániť prieplav vyplýva pre Spojené štáty z medzinárodných dohôd.

Dokumenty pre odchod z iniciatívy

Americký prezident Donald Trump po januárovom nástupe do úradu pohrozil prevzatím Panamského prieplavu a na otázku novinárov nevylúčil v tejto súvislosti použitie vojenskej sily.

Trump to zdôvodňuje rastúcim vplyvom Číny v tejto dôležitej dopravnej ceste, ktorú Spojené štáty pred viac ako 100 rokmi postavili a mali ju do konca roku 1999 aj v správe, kým správu nad prieplavom prevzala Panama. Trump bude s Mulinom rokovať po telefóne v piatok.

Po nedeľnom rokovaní s Rubiom prezident Mulino tiež oznámil, že Panama nepredĺži svoju účasť na čínskej iniciatíve Hodvábnej cesty.

Prezident vo štvrtok oznámil, že panamskí zástupcovia odovzdali v Pekingu dokumenty pre odchod z iniciatívy. Na tlačovej konferencii zapochyboval, či účasť na iniciatíve mala pre Panamu nejaký hospodársky význam. Na otázku novinárov však odmietol možnosť, že by Panama prerušila vzťahy s Čínou.

Pozrite si archívnu reportáž o tom, ako minister Rubio zamieril do Panamy.

Americký minister obrany Pete Hegseth v stredu telefonicky hovoril s panamským ministrom bezpečnosti Frankom Ábregom, uviedol Pentagon.

Povedal mu, že pre Spojené štáty je najvyššou prioritou obrana ich národných záujmov, vrátane zabezpečenia nijako neobmedzeného prístupu k Panamskému prieplavu a jeho ochrany pred zasahovaním cudzích krajín.

Na oboch stranách Panamského prieplavu prevádzkuje veľké kontajnerové terminály hongkonská spoločnosť Hutchison Ports.

Firma síce patrí hongkonskému miliardárovi Li Ka-shingovi, podľa agentúry DPA však existujú obavy, že Čína, pod ktorou Hongkong patrí, by sa mohla snažiť aj prostredníctvom súkromnej firmy získať vplyv v kľúčových prístavoch av dôležitej dopravnej ceste.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok