Prídu občania o svoje pozemky? Štát plánuje megaprojekt, miestni na Podpoľaní o ničom nevedia
Na Podpoľaní a v Novohrade sú rozčarovaní. Nepríjemne ich zaskočila správa, že štát chce v obci Látky vybudovať novú prečerpávaciu vodnú elektráreň. Údajne ich o tom nikto neinformoval a o ničom nevedia ani majitelia pozemkov, na ktorých má priehrada stáť.
O plánovanej výstavbe prečerpávacej vodnej nádrže za takmer 2 a pol miliardy eur sa na Podpoľaní dozvedeli len z médií. Hoci má stáť v lokalite Čechánky, ktorá je časťou Látok a sčasti zasiahne do katastrov Cinobane a Málinca, ľudí doteraz nikto neinformoval.
Zaskočení starostovia aj občania
„Bolo to veľmi zaujímavé. Začali nám zvoniť telefóny, či sme to videli. Jeden týždeň jadrový odpad, druhý týždeň lodná elektráreň, prečerpávačka,“ hovorí starosta obce Látky Mário Kubič (KDH).
„Medzi občanmi to vyvolalo veľkú vlnu nevôle. Mnohí z nich na tom území vlastnia pozemky a využívajú ich na poľnohospodársku činnosť,“ konštatoval starosta Detvianskej Huty Pavol Šulek (Sme rodina).
V regióne sa preto obávajú, že môžu o svoje pozemky prísť a ich život sa zásadne zmení. Jediné informácie totiž majú len z návrhu, ktorý dal rezort životného prostredia do pripomienkového konania.
Význam projektu podľa ministerstva
V predkladacej správe od MŽP SR bolo uvedené, že ide o významný krok v rámci rozvoja energetickej infraštruktúry. Projekt môže zabezpečiť efektívne využitie obnoviteľných zdrojov a zvýšiť energetickú bezpečnosť Slovenska.
„Najväčšie obavy sú, že ľudia by museli opustiť svoje domovy a žiť niekde inde, a to určite nechcú,“ dodáva starosta obce Látky.
„Nevieme zatiaľ ani o veľkosti toho diela a ani o jeho umiestnení,“ oznámil starosta Detvianskej Huty.
Štát vyberá lokalitu pre úložiská jadrového odpadu. Obce sa búria, do procesu ich nikto nepozval
![Štát vyberá lokalitu pre úložiská jadrového odpadu. Obce sa búria, do procesu ich nikto nepozval](https://www.ta3.com/cdn/2025/01/20/1160625/16x9-mini/05092022zilina-radioodpad-05905762-1-jpg.jpg?v=99771)
Odborníci sú zaskočení zmenou miesta výstavby
Zaskočení zostali aj odborníci, ktorí sa problematike venujú. Desaťročia sa totiž hovorí o priehrade v Ďubákove. O presune zámeru do Látok doteraz nikto nepočul.
„Myslím si, že v tejto chvíli nemá nikto dostatok informácií,“ informovala envirokonzultantka WWF Slovensko Martina Paulíková.
Hoci ministerstvo tvrdí, že je to v súlade s územnými plánmi, župa aj obce to popierajú. Starostovia si už vyžiadali stretnutie s ministrom. Ten chce totiž projekt zaradiť medzi strategické investície a elektráreň postaviť do roku 2035.
Nedostatok času na diskusiu
„Čas na potrebné diskusie so samosprávami a s miestnymi ľuďmi nie je v súvislosti s projektom vodnej nádrže pri Málinci dostatočný,“ hovorí poslankyňa Tamara Stohlová (PS).
„Taraba projekt plánuje označiť za strategickú investíciu, čo by úplne rozviazalo ruky jemu aj investorom. Na pripomienkovanie vyhradil šesť dní. Šesť dní, ktoré majú rozhodnúť o životoch týchto ľudí. Ak bude projekt označený za strategický, neprebehne žiadna diskusia o tom, či majú vynaložené miliardy zmysel. Posudzovanie vplyvov na životné prostredie bude len fraška. A investor získa predkupné právo. Môže dokonca začať realizovať prípravné práce na pozemkoch miestnych obyvateľov,“ povedala Stohlová.
Výzva na zastavenie transformácie projektu
V tejto súvislosti vyzýva v mene opozičného hnutia ministra Tarabu na okamžité zastavenie premeny projektu vodnej elektrárne Málinec na strategickú investíciu.
Šéf rezortu životného prostredia podľa nej musí povoliť debatu o sociálnych, ekonomických aj environmentálnych dosahoch projektu. S výstavbou prečerpávacej vodnej elektrárne Málinec by sa mohlo začať v prvom štvrťroku a ukončená by mala byť do decembra 2036.
Rezort životného prostredia predložil návrh na určenie investičného projektu Prečerpávacia vodná elektráreň Málinec za strategickú investíciu do medzirezortného pripomienkového konania.
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac![](/ta3static/images/mreporter/mreporter-image.png?1b1a78)