Náramok ako náhrada väzby: Kto ho môže nosiť? Advokát vysvetlil jeho fungovanie aj obmedzenia
O treste v podobe elektronického monitorovacieho náramku, ktorý dostal aj Daniel Bombic, sme sa rozprávali s Danielom Petričkom, advokátom zo sekcie restoratívnej a alternatívnej justície ministerstva spravodlivosti.
Vzhľad a fungovanie náramku
„Monitorovací náramok vyzerá ako inteligentné hodinky, ktoré má monitorovaná osoba celý čas umiestnené na nohe. Samotný náramok je vyrobený z plastu a vodeodolný,“ uviedol Petričko a dodal, že „samotný monitorovací náramok nie je elektronický monitoring“, ale je kombináciou rôznych technických riešení.
Podľa Petrička môže byť náramok spojený so zariadením na určenie polohy kontrolovanej osoby, alebo so samotnou domácou stanicou, keď má osoba povinnosť zdržiavať sa iba doma.
FOTO/VIDEO: Bombic nejde do väzby. Dostal náramok a viacero zákazov, zo súdu ho odviedli v putách
![FOTO/VIDEO: Bombic nejde do väzby. Dostal náramok a viacero zákazov, zo súdu ho odviedli v putách](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/06/1167915/16x9-mini/daniel-bombic.jpg?v=97701)
Komu môže súd náramok uložiť?
„V podmienkach SR sa elektronický monitoring realizuje najmä v trestných konaniach,“ vysvetlil Petričko.
Podľa jeho slov si sudcovia náramky „najviac obľúbili v prípade náhrady väzby“. Vtedy elektronický monitoring slúži ako nástroj na kontrolu osoby, ktorá je väzobne stíhaná.
Elektronický monitoring sa dá realizovať „buď vo forme väzby, kde ide o náhradu väzby, alebo vo forme trestu domáceho väzenia, prípadne podmienečného prepustenia“.
„Na výkon elektronického monitoringu musí participovať aj monitorovaná osoba svojím súhlasom, respektíve sľubom,“ uviedol advokát. Súhlasné stanovisko musia podľa jeho slov dať aj dotknuté osoby, ktoré žijú v spoločnom bydlisku s osobou, ktorá je monitorovaná.
Elektronický monitoring ako náhrada väzby
„Vo všeobecnosti je potrebné uviesť, že elektronický monitoring znamená obmedzenie bežného režimu osoby, ktorá je monitorovaná,“ povedal ďalej.
V praxi to znamená, že „osoba musí mať na nohe nainštalované zariadenie a prípadne musí dodržiavať iné povinnosti a obmedzenia, ktoré jej uloží súd“.
„Sudca dokáže vyskladať monitorovanej osobe obmedzenia a povinnosti na mieru, čiže je na samotnom sudcovi, čo chce - či chce osobu monitorovať 24 hodín, či chce zamedziť opustenie Slovenskej republiky, alebo zákaz priblíženia sa ku konkrétnej osobe alebo konkrétnemu zariadeniu,“ uzavrel Petričko.
Bombic sa ozval deň pred pojednávaním. Obvinil médiá a tvrdí, že senát Najvyššieho súdu je zaujatý
![Bombic sa ozval deň pred pojednávaním. Obvinil médiá a tvrdí, že senát Najvyššieho súdu je zaujatý](https://www.ta3.com/cdn/2025/02/05/1167475/16x9-mini/trestne-stihaneho-daniela-b-nevzali-do-vazby.jpg?v=7867)
Pozrite si reportáž o Bombicovom prepustení na slobodu: