Ako sa v Trumpovej hlave zrodil plán urobiť z Gazy "Azúrové pobrežie"? Aktivoval ho jediný spúšťač

Americký prezident Donald Trump predstavil kontroverzný návrh na prevzatie kontroly nad Pásmom Gazy a jeho premenu na „Azúrové pobrežie“. Plán vyvolal kritiku svetových lídrov a organizácií. Ako sa v Trumpovej hlave zrodil tento nápad?

Donald Trump
Foto: TASR/AP

Trump chce z Gazy „Stredomorskú riviéru“. Plán vyvolal šok a otázky

Trump oznámil svoj plán počas tlačovej konferencie s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom. Ten s ním nemá problém. Podľa Trumpa by sa tak Gaza mohla stať „neuveriteľným medzinárodným miestom“.

Plán, ktorý prekvapil aj najbližších poradcov

Podľa informácií amerických médií neboli Trumpovi poradcovia s týmto návrhom vopred oboznámení. Niektorí zostali v šoku, keď ho po prvýkrát počuli až v priamom prenose.

„Bol to moment prekvapenia. Niektorí poradcovia to počuli prvýkrát spolu s verejnosťou,“ uviedol nemenovaný predstaviteľ Bieleho domu pre CNN.

Trump však tvrdí, že nad týmto plánom uvažuje už dlhší čas. „Prezident už nejakú dobu rozmýšľa nad touto myšlienkou. Jeho cieľom je vyvolať akciu v regióne,“ uviedla hovorkyňa Bieleho domu Karoline Leavittová.

Reakcie: Od šoku po podporu

Izraelský premiér Netanjahu, ktorý stál počas Trumpovho vyhlásenia po jeho boku, údajne o pláne nemal úplné informácie, no usmieval sa a neprotestoval.

Trumpov vyslanec pre Blízky východ Steve Witkoff, ktorý minulý týždeň navštívil Gazu, prezidentovi opísal situáciu v regióne ako „neobývateľnú“.

„Sú tam budovy, ktoré môžu kedykoľvek spadnúť. Neexistujú tam žiadne funkčné verejné služby. Žiadna voda, elektrina, plyn. Bohvie, aké choroby sa tam šíria,“ povedal Witkoff.

Podľa neho bol práve jeho opis situácie spúšťačom Trumpovho návrhu.

USA by Gazu „vlastnili“, ale kto by ju financoval?

Hoci Trump počas svojho prejavu nevylúčil vojenskú prítomnosť USA v Gaze, jeho hovorkyňa neskôr vyhlásila, že by išlo len o „dočasnú kontrolu“.

„Neznamená to, že tam USA zostanú navždy, ale musíme to tam stabilizovať,“ povedala Leavittová. Vo štvrtok však vyhlásil, že na prevzatie Pásma Gazy nebudú potrební žiadni americkí vojaci, pretože by v takom prípade USA územie dostali od Izraela po konci vojny. Trump to napísal svojej vlastnej sieti Truth Social.

Otázkou zostáva financovanie obrovského projektu, keďže Trump dlhodobo kritizoval zahraničné misie a vysoké výdavky na obnovu cudzích krajín. „Nie je našou povinnosťou riešiť staré konflikty v krajinách, o ktorých mnohí Američania ani nepočuli,“ vyhlásil ešte v roku 2020.

Blízky východ reaguje: Odmietnutie a obavy

Trump verí, že sa mu podarí dosiahnuť dohodu s Jordánskom a Egyptom, ktoré by podľa neho mohli prijať palestínskych utečencov. Tieto krajiny však okamžite odmietli akýkoľvek plán na presídlenie ľudí z Gazy.

Jordánsky kráľ Abdalláh má budúci týždeň navštíviť Biely dom, pričom téma Gazy bude hlavnou otázkou rokovaní.

Realita alebo len vyjednávacia taktika?

Trumpov návrh vyvolal medzi odborníkmi diskusiu, či nejde len o provokatívny ťah, ktorý má prinútiť ostatné krajiny predložiť vlastné riešenia.

„Trump sa zrejme snaží posunúť diskusiu iným smerom. Ak sa mu to podarí, možno ani nebude potrebné, aby tento plán reálne presadzoval,“ povedal jeden z jeho poradcov pre CNN.

Pozrite si, aké reakcie vyvolal Trumpov návrh.

zdielať
zdielať
sledovať
mReportér edit
Komentáre k článku
Zdielajte článok