Na Slovensko opäť tečie plyn z Gazpromu, hoci odber nikdy nestopli. Teraz má opäť nálepku "z Moskvy"
Na Slovensko opäť tečie plyn z Gazpromu. Spoločnosť SPP však upozorňuje, že ruský plyn sme nikdy neprestali odoberať. Tiekol sem cez Maďarsko v rámci iných dodávateľských spoločností. Tentokrát ma len opäť nálepku "z Moskvy".
Novinárom to vo štvrtok povedal šéf slovenských plynární SPP Vojtech Ferencz. Štátom kontrolovaná spoločnosť SPP je najväčším predajcom plynu na Slovensku.
Riaditeľ divízie obchodu SPP Michal Ľalík doplnil, že kapacita plynovodov z juhu je naplnená hlavne cez Srbsko a Maďarsko a je potrebná dlhodobá dohoda o prenechaní kapacít v prospech SPP. Povedal, že dodávky plynu z tohto smeru zásadným spôsobom pomôžu SPP. Plynovodné prepojenie z Maďarska však podľa neho nedokáže pokryť ročnú spotrebu plynu Slovenska, teda asi 4,5 miliardy metrov kubických.
SPP má s Gazpromom zmluvu
Plynovod TurkStream spája Rusko a Turecko, odkiaľ sa surovina dopravuje ďalej na Slovensko. Predtým Slovensko dovážalo ruský plyn cez Ukrajinu, ktorá jeho prepravu začiatkom tohto roka ukončila v reakcii na vypršanie príslušnej zmluvy s ruskou stranou. Kyjev sa už takmer tri roky bráni ruskej vojenskej invázii.
O možnosti dovážať ruský plyn na Slovensko prostredníctvom plynovodu TurkStream hovoril premiér Robert Fico pri svojej januárovej návšteve Turecka. Neskôr ale upozornil na existujúcu vyťaženosť tejto prepravnej trasy.
Slovensko má zmluvu s Gazpromom o dodávkach plynu do roku 2034. Kontrakt počíta s tým, že Rusko plyn dopraví na Slovensko. Ferencz povedal, že SPP túto zmluvu nevypovie.
SPP by mal zažalovať Gazprom za porušenie zmluvy o dodávkach plynu. Kontrakt je platný do roku 2034, tvrdí PS
Zásobníky boli naplnené, nové kontrakty pripravené
Podľa Ľalíka SPP ani neplánuje začať arbitráž voči Gazpromu, ktorý nedodáva dohodnuté objemy plynu na Slovensko a vzniknutú situáciu chce využiť na vyjednanie lepších podmienok dodávok. Uviedol, že ani v roku 2022, teda za bývalej vlády, nepristúpil SPP k arbitráži voči Gazpromu, ktorý vtedy krátil dodávky plynu na Slovensko.
Za skôr nereálnu označil Ľalík možnosť dodávok plynu na Slovensko z Azerbajdžanu, ktoré spomínali niektorí politici. Dôvodom je nedostatok jeho produkčných kapacít. SPP naďalej verí, že sa podarí obnoviť tranzit plynu cez Ukrajinu.
SPP sa podľa Ferencza pripravil na očakávané zastavenie dodávok plynu cez Ukrajinu naplnením zásobníkov a uzatvorením kontraktov na dovoz plynu z iných zdrojov. Spoločnosť už skôr uviedla, že tieto alternatívne dodávky sú drahšie ako ruský plyn, a to hlavne kvôli tranzitným poplatkom.
Ľalík povedal, že Ukrajina má v súčasnosti nedostatok plynu a začala ho dovážať prostredníctvom plynovodov z Maďarska a zo Slovenska.
Ukončenie tranzitu plynu cez Ukrajinu využil Robert Fico na opakovanú kritiku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a Kyjevu pohrozil odvetnými opatreniami. Pôvodne Fico spomínal zastavenie dodávok elektriny na Ukrajinu a obmedzenie pomoci pre ukrajinských utečencov. Od možnosti prijať uvedené opatrenia minulý týždeň premiér ustúpil a začal vyhrážať sa využitím práva veta pri rozhodovaní EÚ o únijnej pomoci Ukrajine. Zelenskyj zase tvrdil, že Fico dáva prednosť Moskve pred USA a ďalšími partnermi, ktorí by Slovensku mohli dodať plyn.
Ministerka hospodárstva Saková tvrdí, že cena plynu stúpla o 25 percent. Viac sa dozviete z reportáže nižšie: