Trump rozvíril vody a stupňuje nervozitu. Ukrajinská politická scéna opäť ožíva, dôvodov je niekoľko
Po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022 a vyhlásení vojnového stavu sa ukrajinská politická scéna, ktorá bola predtým často turbulentná, upokojila. V poslednej dobe sa však čoraz častejšie objavujú náznaky oživenia politickej aktivity.
Deje sa to v čase, keď sa Spojené štáty zameriavajú na rýchle ukončenie rusko-ukrajinskej vojny. V uplynulom týždni obvinil jeden z ukrajinských politických táborov tím prezidenta Volodymyra Zelenského, že sa viac sústreďuje na prípravu volieb než na vojnu. Kyjevský starosta tvrdil, že prezidentom menovaný sabotuje jeho prácu, a opoziční lídri vycestovali do zahraničia, informovala agentúra Reuters.
„Súvisí to s novozvoleným americkým prezidentom Donaldom Trumpom a očakávaniami, že bude rokovať o mieri. Aktivita na politickej scéne vzrástla, je tam jasná nervozita,“ povedal kyjevský politický analytik Volodymyr Fesenko. Očakávanie návratu do politického diania môže podporiť aj správa agentúry Reuters, podľa ktorej tím amerického prezidenta Trumpa chce, aby Kyjev usporiadal prezidentské voľby do konca roka, najmä ak sa podarí dosiahnuť prímerie s Moskvou.
Nervozita na politickej scéne
Bývalý prezident a súčasný opozičný líder Petro Porošenko bol v posledných týždňoch zachytený, ako si podáva ruku s viacerými zahraničnými lídrami. Popiera, že by to malo niečo spoločné s voľbami, ktoré by podľa neho pôsobili v prospech ruského prezidenta Vladimira Putina a destabilizovali Ukrajinu.
„Našou úlohou je vyhrať vojnu,“ povedal Porošenko agentúre Reuters. Napriek tomu jeho strana Európska solidarita obvinila Zelenského, že sa mu snaží zabrániť vo vstupe do parlamentu a sústreďuje sa na „nadchádzajúce voľby namiesto riešenia vojny“.
Bývalá premiérka Julija Tymošenková bola nedávno videná v zahraničí, kde sa stretla s predstaviteľmi Európskej únie a protestovala proti zadržaniu generála v súvislosti s nevydarenou obrannou operáciou z mája minulého roka.
Kyjevský starosta Vitalij Kličko, ktorý je potenciálnym prezidentským kandidátom, minulý týždeň obvinil Zelenského okolie z politických intríg a povedal, že prezidentom vymenovaný šéf mestskej vojenskej správy zámerne bráni práci jeho civilnej administratívy. Zelenského tím delegoval žiadosť o vyjadrenie na mestskú správu, ktorá Kličkove obvinenia vyvrátila ako nepodložené.
Volebné prípravy môžu narušiť politickú jednotu
Podľa Fesenka niektoré politické skupiny zhromažďujú aktivistov a pracujú na zostavení volebných štábov. Dodal, že v Zelenského tábore takúto aktivitu nevidel. Povedal, že politici sa pravdepodobne unáhlili, keď videli, že sa blížia voľby. „Podľa môjho názoru je to falošný štart,“ povedal politický analytik.
Predstavitelia USA tvrdia, že neboli prijaté žiadne politické rozhodnutia a ich stratégia v súvislosti s Ukrajinou sa vyvíja. Ukrajinskí politici - z vládnuceho bloku aj opozície - tvrdia, že voľby pred koncom vojny by mohli narušiť národnú jednotu.
Existujú aj logistické ťažkosti. Vzhľadom na vysídlenie voličov a rozsiahlu deštrukciu bude trvať najmenej štyri až šesť mesiacov, kým sa začne predvolebná kampaň, uviedol pre agentúru Reuters zástupca šéfa ukrajinskej ústrednej volebnej komisie Serhij Dubovik.
Milióny Ukrajincov stále žijú v zahraničí, ďalšie milióny boli vnútorne vysídlené v dôsledku vojny, čo znamená, že pätina krajiny je okupovaná a frontové oblasti sú zdevastované.
Zelenskyj uistil občanov, že voľby sa uskutočnia okamžite po skončení stanného práva, ktoré bolo vyhlásené s cieľom poskytnúť štátu mimoriadne právomoci v boji proti Rusku. Zákon pritom výslovne zakazuje konanie volieb počas vojnového stavu.
Považujú sa za nepriateľov, no obaja chcú rokovať. Putin a Zelenskyj sú vraj pripravení
Putin považuje Zelenského za "nelegitímnu" hlavu Ukrajiny
Zelenského päťročný mandát sa mal skončiť vlani v máji. Prezident sa zatiaľ nevyjadril, či bude opäť kandidovať. Podľa vlastných slov sa na to nesústreďuje. Podľa prieskumov verejnej mienky sa dôvera v Zelenského pohybuje nad 50 percentami. Klesla teda od začiatku ruskej invázie 24. februára 2022 - vtedy sa vyšplhala na viac ako 90 percent.
Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je pri moci už 25 rokov, tvrdí, že Zelenskyj nie je legitímnym lídrom na rokovania, pretože v krajine sa nekonali voľby. Nemenovaný ukrajinský vládny predstaviteľ pre agentúru Reuters povedal, že Putin sa snaží vytvoriť falošnú zámienku, aby sa vyhol rokovaniam.
Ukrajina chce usporiadať voľby, ale počas vojny to nie je možné, povedal. Na Ukrajine aj tí, ktorí nesúhlasia s výsledkami Zelenského, ho väčšinou považujú za legitímneho lídra, povedal Anton Hruška, riaditeľ Kyjevského medzinárodného sociologického inštitútu (KIIS).
V čase vojny je ťažké predvídať volebné preferencie
Jednou z otázok, o ktorej sa vie, ale nehovorí, je podľa niektorých pozorovateľov Valerij Zalužnyj, ktorý po ruskej invázii dva roky viedol ukrajinské ozbrojené sily, než ho nahradili a vymenovali za veľvyslanca v Londýne. Niektorí zákonodarcovia sa pýtali, či by Zalužnyj mohol byť naverbovaný etablovanou politickou silou, aby kandidoval na prezidenta.
Ukrajinské veľvyslanectvo v Londýne na písomnú žiadosť o komentár nereagovalo. Zalužnyj verejne nevyjadril žiadne politické ambície, ale prieskumy naznačujú, že je populárny. Jeho fotografia medzitým zaplavila kníhkupectvá v Kyjeve, kde sa predali tisíce výtlačkov jeho novej knihy „Moja vojna“.
Podľa Hruškovského je v čase vojny ťažké odhadnúť politické preferencie verejnosti, najmä keď nie je známe, kto bude kandidovať vo voľbách. Prieskumy ukazujú, že verejnosť je vo veľkej miere proti tomu, aby sa voľby konali, kým sa vojna neskončí, povedal Hrušecký. „Pre väčšinu je prioritou dosiahnuť úspech vo vojne a potom usporiadať voľby,“ povedal.
Pozrite si archívnu reportáž o rastúcom nesúhlase s podporou Ukrajiny z 21. januára 2025: