Od nápadu k firme: Študentské projekty sa na veľtrhoch tešia obľube
Podnikajú už aj stredoškoláci. Vymýšľajú ekologické hry, tvoria aplikácie, píšu knihy. Nie nanečisto. Ich produkty obstoja po boku štandardných startupov.
Program, ktorý umožňuje podnikať
"Je to program, ktorý študentom umožňuje podnikať a pripravuje ich na trh práce. Vzdelávame ich tak, aby vedeli, čo ich čaká v pracovnom živote," hovorí riaditeľka JA Slovensko Marta Slováková.
V programe Aplikovaná ekonómia môžu stredoškoláci zakladať vlastné legálne firmy.
Rozvíjajú aj kreatívne myslenie
"Program rozvíja podnikavosť, kreatívne myslenie, podnikateľské aj zamestnanecké zručnosti," dodáva Slováková.
"My sme jeden tím, rozdelený na štyri oddelenia: výroba, marketing, financie a ľudské zdroje. Máme aj konzultantku, ktorá má skúsenosti z biznisu," informuje účastník programu Viktor Kamenský.
Veľtrhy pre študentov
Okrem podnikania sa študenti so svojimi firmami zúčastňujú na veľtrhoch doma aj v zahraničí. Porotcovia hodnotia ich projekty na základe piatich kritérií, pričom cieľom je čo najviac priblížiť študentské firmy reálnym podnikateľským aktivitám.
"Hodnotíme, ako sa študentské firmy priblížili reálnemu podnikaniu," vysvetľuje porotca na veľtrhoch študentských firiem Oldřich Vaňous.
"Aj keď sú úspešní a vyhrajú súťaž podnikateľských talentov, po jej skončení musia firmu zavrieť, aby pochopili, ako funguje reálny biznis," tvrdí riaditeľka JA Slovensko Marta Slováková.
Podnikanie v praxi
Študenti si tak vyskúšajú podnikanie v praxi a mnohí sa neskôr rozhodnú podnikať aj po škole. Niektoré z ich firiem už úspešne fungujú na trhu.
"Najúspešnejšou firmou bola študentská spoločnosť Scribo, ktorá vyvinula popisovače na biele tabule. Minulý rok sme mali firmu Devecol, ktorá vymyslela aplikáciu na nahlasovanie nelegálnych skládok odpadu," dodáva Slováková.
Vzdelávanie v oblasti finančnej gramotnosti má veľký význam. Stredoškoláci sa učia to najdôležitejšie, čo ich čaká po skončení školy – ako uspieť v živote.