V obci na východe namerali vysoké množstvo toxínov. Kontaminované boli aj slepačie vajcia
Neziskové občianske združenie Priatelia Zeme - SPZ upozorňuje na závažné znečistenie životného prostredia v okolí cementárne v Turni nad Bodvou, ktoré potvrdil biomonitorovací výskum.
Namerané hodnoty perzistentných organických látok (POPs) a ťažkých kovov v machoch, ihličí a slepačích vajciach môžu vážne ohroziť zdravia obyvateľov.
Výsledky tiež ukazujú, že súčasné metódy merania emisií znečisťujúcich látok nie sú dostatočné na odhalenie skutočného vplyvu na životné prostredie.
Pre časť Slovenska platí upozornenie na smogovú situáciu. Vysoké emisie z vykurovania spôsobujú problémy
Zvýšené hodnoty toxínov a ťažkých kovov
Výskum vykonala holandská organizácia ToxicoWatch v spolupráci so sieťou Zero Waste Europe v rokoch 2023 a 2024. Cieľom bolo posúdiť usadzovanie toxických látok v okolí cementárne. Vo vzorkách z okolitého prostredia boli zistené zvýšené koncentrácie POPs a ťažkých kovov.
Tieto látky, ako dioxíny, polychlórované bifenoly a per- a polyfluóralkylové látky, sú karcinogénne, mutagénne, reprotoxické a neurotoxické, a môžu pretrvávať v prostredí dlhé roky.
Výsledky ukázali, že v súčasnosti vykonávaný monitoring emisií nezahŕňa POPs, hoci ich spaľovanie je známy zdroj toxických látok. V cementárni sa spaľuje tuhý alternatívny palivový materiál obsahujúci odpad z plastov, gumy a textilu, čo môže prispieť k vzniku POPs.
Biomonitoring preukázal, že koncentrácie POPs látok sú v okolí cementárne vyššie ako v referenčných oblastiach. Podobné výsledky boli zaznamenané aj v iných európskych krajinách v okolí spaľovní odpadov.
Konsolidácia a transakčná daň zvýšia ceny hydinových výrobkov. Na vajcia znížená DPH neplatí
Spaľovanie odpadu je škodlivé a neefektívne
Občania v okolí cementárne by mali byť oboznámení s možnými rizikami spojenými s konzumáciou živočíšnych produktov a zeleniny pestovanej v záhradách. Organizácia Priatelia Zeme – SPZ žiada zavedenie dlhodobého monitorovania emisií POPs a informovanie verejnosti o výsledkoch týchto meraní. Cieľom je znížiť toxické znečistenie a zlepšiť kvalitu životného prostredia obyvateľov.
„Je nevyhnutné začať so systematickým zisťovaním výskytu toxických látok typu POPs v okolí spaľovní odpadov, cementární a teplární, kde dôjde k zmene palivovej základne na spaľovanie alternatívnych palív z odpadov. Toto zisťovanie by malo zahŕňať dlhšie trvajúci monitoring emisií priamo z komínov týchto zariadení, ako aj biomonitoring v ich okolí. Ľudia by mali byť informovaní o výsledkoch týchto meraní, majú právo vedieť v akom prostredí žijú,“ povedala odborníčka organizácie Priatelia Zeme – SPZ Monika Medovičová.
Konečným cieľom je podľa nej prijať zásadné rozhodnutia a opatrenia na elimináciu toxického znečistenia a zlepšenie kvality životného prostredia obyvateľov.
„Spaľovanie a spoluspaľovanie odpadov sú falošné a škodlivé riešenia. Nedokážu vyriešiť ani problémy odpadového hospodárstva ani žiadnu zo súčasných kríz,“ doplnil predseda organizácie Branislav Moňok.
Pozrite si archívnu reportáž o znečistenom prostredí v Bratislave zo 17. februára 2024:
Máš dobrý tip na reportáž?
Stiahni appku a pošli video zaujimavých udalostí z tvojho regiónu.
Zistiť viac